Silnice

Kovářov a Mladá Vožice budou hostit silniční šampionáty

Kovářov a Mladá Vožice budou hostit silniční šampionáty

Společné mistrovství České a Slovenské republiky se v závěru týdne uskuteční na jihu Čech, konkrétně v Kovářově a Mladé Vožici. Ve čtvrtek 23. června jsou na programu časovky v Kovářově, silniční závody s hromadným startem v sobotu a neděli v Mladé Vožici.

“Jsme rádi, že tím můžeme propagovat severní část jižních Čech a chceme se pokusit vrátit cyklistiku co nejvíce do podvědomí lidí, i proto nejfandivnější vesnice získá 60 lístů na MS v cyklokrosu 2024 v Táboře,” řekl šéf organizačního výboru Petr Balogh z Agentury cyklistika. “Trať časovky mezi Kovářovem a Milevskem je technická s relativně velkým převýšením. A silniční závod kolem lyžařských vleků v Radvanově se startem i cílem v Mladé Vožici s převýšením v každém kole, která jezdci elite absolvují desetkrát, 361 metrů. Z toho je patrné, že závod na okruhu dlouhém 19,8 km bude hodně těžký a i zde získají vyhodnocené vesnice šedesát lístků na MS,” dodal Balogh.

Prezident ČSC Petr Marek zdůraznil, že je rád za to, že pořadatelé jsou schopni uspořádat mistrovství. “Vím, že organizovat silniční závody je velmi náročné, především po logistické stránce. Terén je velmi náročný, nepokrytý signálem, takže nelze vysílat přímý přenos, ale budou jen přímé vstupy ČT sport plus a na platfomě HBVT.”

Čestný předseda šampionátu Jaroslav Větrovský, velký příznivec cyklistiky, je rád, že mistrovství se uskuteční na jihu Čech a věří, že diváci uvidí zajímavé boje. “Sám jsem si okruh projel a musím říci, že je moc těžký.” Starosta Kovářova Pavel Hroch přidal, že myšlenka pořádat časovky se začala rodit před rokem. “Děláme maximum, aby všichni byli spokojeni,” zdůraznil.

Titul ze silničního závodu bude obhajovat Michael Kukrle (Elkov Kasper). “Trať znám z loňského pohárového závodu. Je pěkná, těžká, nemá kousek roviny a bude to o výkonnosti. Myslím, že moje forma je dobrá, ověřil jsem si to ve Francii, kde byly dvě zvlněné etapy. Myslím, že tam to byla dobrá příprava na šampionát, chceme uspět jako tým vyhrát pošesté v řadě,” řekl vítěz závodu Tour du Pays de Montbeliard.

Do boje o medaile chce promluvit i Jan Hirt, který před měsícem vybojoval největší úspěch kariéry, když vyhrál 16. etapu a celkově skončil šestý na Giro d´Italia. “Vždy jsem snil vyhrát etapu na Giru. Poslední dva týdny jen udržuji formu i když v té optimální, jako na Giru, asi nebudu. Chtěl bych se pokusit vyhrát ten dres, ale velmi silný bude Elkov Kasper. Nikdy jsem nevyhrál a je to pro mě velká motivace,” prozradil Hirt, který  byl zatím nejlepší v roce 2014, kdy dojel šestý, o rok pozděni sedmý.

FOTO Jiří Holý

Autor článku: Jaroslav Cícha