Král cyklistiky

Kdo získá korunu pro Krále cyklistiky?

Ve čtvrtek 3. února 2022 bude v Kongresovém sále PVA EXPO PRAHA Letňany od 20:15 hod. v přímém přenosu na kanálu ČT Sport vyhlášen ČEZ Král cyklistiky 2021. Jedná se již o 57. ročník prestižní ankety Českého svazu cyklistiky.

Král cyklistiky je anketa o nejlepšího českého cyklistu, vyhlašována Českým svazem cyklistiky ve spolupráci se sportovními novináři. Koná se již od roku 1965. Cyklisté tehdy vyhlásili svého krále jako první u nás, ostatní sportovní odvětví se přidala až později. Historicky prvním vítězem ankety se stal silniční cyklista a později úspěšný trenér či organizátor závodů Pavel Doležel, nejúspěšnějšími cyklisty v historii jsou bratři Pospíšilové, kteří zvítězili osmkrát, šestkrát dominoval Ján Svorada.

V loňském roce získala česká cyklistika řadu titulů i medailí, takže hlasující z řad trenérů, funkcionářů ČSC i zástupců médií měli z čeho vybírat. Tomáš Slavík a Michaela Hájková jsou úřadujícími mistry světa ve fourcrossu, Ondřej Cink vybojoval několik pódiových umístění ve Světovém poháru v cross country a v celkovém hodnocení seriálu skončil třetí. Z mladých závodníků získal junior Radovan Štec tři medaile na MS včetně titulu z omnia, Milan Kadlec se stal juniorským mistrem Evropy v bodovacím závodě.

„Máme tři mistry světa i mistra Evropy. K tomu řadu dalších medailových úspěchů a pěkných umístění napříč všemi disciplínami. Vyzdvihl bych například sedmé místo Zdeňka Štybara na silničním mistrovství světa. Byl to velmi úspěšný rok,“ uvedl prezident ČSC Petr Marek.

Slavnostní večer by měl oproti loňsku proběhnout bez omezení v podobě absence čestných hostů a diváků v sále. Všichni však budou muset dodržovat platná epidemiologická opatření.

Večerem provází komentátor ČT Sport Tomáš Jílek, na pódiu s ním stane i bývalá úspěšná bikerka Tereza Huříková. Ta si bude zvát oceněné a čestné hosty na rozhovory do improvizované „cyklistické kavárny“ přímo na pódiu.

V anketě ČEZ Král cyklistiky budou vyhlášeni vítězové za jednotlivé disciplíny: silnice, dráha, MTB, BMX, cyklokros, sálová cyklistika, dále nejlepší handicapovaní cyklisté, nejlepší junioři a na závěr i absolutní vítěz, Král cyklistiky za rok 2021. Jedna z osobností české cyklistiky bude rovněž uvedena do Síně slávy.

Generální partner Českého svazu cyklistiky, společnost ŠKODA AUTO, zapůjčí opět i aktuálnímu vítězi k užívání plně elektrický model Enyaq iV.

Slavnostní vyhlášení krále české cyklistiky za rok 2020 v pražském Průmyslovém paláci.

Autor článku: Jan Krůta