Cyklokros

Juniorka Hladíková vybojovala v Táboře čtvrté místo

Juniorka Hladíková vybojovala v Táboře čtvrté místo

Životní závod zajela v podniku Světového poháru v cyklokrosu česká juniorka Kateřina Hladíková. Po skvělém výkonu jí jen těsně unikly stupně vítězek když o třetí místo přišla až v závěrečném spurtu s Italkou Federicou Venturelliovou. Vítězkou se stala Zoe Backstedová  z Birtánie. Závod juniorů vyhrál David Haverdings z Nizozemí, nejlepší z našich jezdců byl Václav Ježek, ale cílem projel až na 16. místě.

Až v šestém dílu seriálu SP se na start poprvé postavili junioři, juniorky a jezdci kategorie U23. A právě k mládežnickým kategoriím vzhlíželi s největšími nadějemi čeští příznivci. V závodu juniorů skvěle odstartoval Ježek, ale ve vedení vydržel jen půl okruhu a poté se začal propadat. Naopak hned po startu skončily veškeré naděje pro evropského šampiona Aarova Dockxe z Belgie. Namotal řetěz a do terénu najížděl s velkou ztrátou až poslední.

Dobře v českých barvách odstartoval i Patrik Černý, ale stejně jako Ježek pořadím klesal. Již cílem prvního kola jel Ježek pátý a poměrně dost vzadu byl Adam Seeman, do něhož reprezentační kouč Petr Klouček vkládal naděje na dobrý výsledek. Od druhého okruhu jezdila na čele desítka nejlepších, bohužel až za nimi se držel Ježek. V cíli čtvrtého kola již jela vepředu jen trojice Haverdings, Nathan Smith (Brit.) a Belgičan Yordi Corsu. A tak to vydrželo až do konce závodu. V něm měl nejvíce sil stříbrný z ME Haverdings.

Nejlepší z domácích jezdců Václav Ježek byl spokojen. „Většinou mám dobré starty. Už minulý týden jsem to taky napálil a pak mi došlo. Tentokrát se situace opakovala, i když se mi zdálo, že první kolo jsem jel jenom na devadesát procent. Snažil jsem se zrychlovat ve stoupání, kde se závod rozhodoval. Později jsem se snažil pohybovat ve skupině, abych si odpočinul v háku. Bohužel jsem dost chyboval v technice a propadal se dozadu. I když jsem závod zkazil, přesto jsem jako prvoročák s výsledkem spokojen,” řekl Ježek.

Závod juniorek měl jasnou favoritku Bakstedovou a ta svoji roli splnila dokonale. Krátce po startu se usadila na vedoucí pozici a z té se nehnula až do cíle. Češky odstartovaly slibně, Hladíková jezdila od začátku kolen pátého místa, těsně za první desítkou byla Julia Kopecky a Vanda Dlasková. Bohužel v dalším průběhu závodu se posunout kupředu nedokázaly. Ovšem Hladíková předvedla nesmírně bojovný výkon. Na dvojici nejlepších neměla, ale statečně se bila o bronzový stupeň. V posledním kole zůstala její jedinou soupeřkou Venturelliová a ta se bohužel pro české barvy nakonec radovala. Do cílové rovinky najely obě závodnice spolu, ale Italka rychle získala náskok několika metrů a ten bezpečně uhájila až do cíle. „Je to neskutečné. Byl to opravdu můj životní závod,“ zářila v cíli česká závodnice.

Výsledky:

Juniorky:

1. Backstedová (Brit.) 36:58, 2. Bentveldová (Niz.) +20, 3. Venturelliová (It.) +46, 4. Hladíková (ČR) +46, 5. Fabreguoevá (Fr.) +49, 6. Molengraafová (Niz.) +1:10, …13. Kopecky +1:40, 16. Dlasková +2:08, 18. Hanáková +2:28, 24. Jeřábková +2:54, 30. Dostálová (všechny ČR) +4:17.

Junioři:

1.Haverdings (Niz.) 41:38, 2. Smith (Brit.) +1, 3. Corsu (Belg.) +10, 4. Askey (Brit.) +13, 5. Lesueur (Fr.) +28, 6. Vandenberghe (Belg.) +44, …16. Ježek +1:06, 19. Černý +1:31, 22. Novotný +1:32, 27. Seeman +2:02, 29. Samec +2:13, 31. Johánek +2:25, 36. Kerl +3:06, Kuba (všichni (ČR) nedokončil.

Autor článku: Jaroslav Cícha