Junior Bažant druhý, juniorka Gottwaldová čtvrtá při SP v Namuru

Dva skvělé výsledky vybojovali v belgickém Namuru v osmém závodu Světového poháru, kde potřetí byly v programu i mládežnické kategorie, naši junioři Kryštof Bažant a Amálie Gottwaldová. Bažant skončil druhý, Gottwaldová dojela od bronzu na čtvrtém místě o pouhé dvě vteřiny. Do elitní desítky se dostala ještě další juniorka, devátá Kateřina Douděrová. Pro český cyklokros je to tak velmi příjemná zpráva před blížícím se světovým šampionátem, který se uskuteční 2. – 4. února v jihočeském Táboře.

Od začátku se na čele juniorského klání usadila čtveřice francouzských mladíků, Ital Stefano Viezzi, Nizozemec Keije Solen a náš Bažant. Postupně se čelo zredukovalo na pětici závodníků a malý náskok získal Solen, ale francouzští jezdci se na něj dotáhli a spolu s nimi i Bažant.  V posledním kole se osamostatnil na čele Aubin Sparfel z Francie a malý náskok uhájil až do cíle.

Český jezdec byl ještě na posledním mezičase na čtvrtém místě, ovšem v závěrečných desítkách metrů prokázal obrovskou bojovnost a odhodlání a posunul se na skvělé druhé místo a dosáhl tak svého maxima. V průběžném hodnocení SP se dostal již na čtvrté místo.

“Závod mi vyšel opravdu dobře. Hned po startu jsem byl třetí, ale v průběhu jsem se trošku propadl a pohyboval se na pátém, šestém místě. V posledních dvou kolech jsem se posunul na čtvrtou pozici a na té jsem jel ještě sto metrů před cílem, ale nakonec jsem to urval. Asi jsem byl schopen vykřesat o něco více sil jak soupeři, které jsem si v posledním výběhu doběhl a ve spurtu předjel. Určitě je to jeden z nejlepších výsledků, který se mi v kariéře povedl. Před blížícím se MS mi to ukázalo, že budu schopen v Táboře bojovat o stupně vítězů, ale každý závod je jiný. Forma je a jsem rád, že to jde takto dobře,” řekl Bažant.

Uspěly i juniorky, především Gottwaldová, která se celý závod pohybovala mezi nejlepšími a až do konce závodu bojovala o stupně vítězek, nakonec za třetí Amandine Mullerovou z Francie zaostala o pouhé dvě vteřiny a v průběžném hodnocení SP je šestá. Celkem jasně vyhrála další francouzská závodnice Célia Geryová. Ta se do čela dostala ve druhém okruhu, když předjela dosud vedoucí Slovenku Viktórii Chladoňovou, jež získala stříbro.

“Trať se holkám moc nezamlouvala, ale myslím, že i tak všechny čtyři odjely po nevydařeném startu dobrý závod. Amálka na bednu měla, ale v závěru, když se dostala na třetí místo a vypadalo to skvěle, tak se jí dostaly kaménky do tretry a nepodařilo se jí nakopnout pedál. Stupně si tak nechává na důležitější závod,” řekl reprezentační kouč Petr Klouček.

V dalších kategoriích se našim jezdcům již tolik nedařilo. Mezi muži U23 byl nejlepší Maximilian Kerl, který se dostal v průběhu závodu až do první desítky, ale defekt, po němž jel dlouho na prázdné gumě, jen připravil o ještě lepší výsledek, ale i tak třinácté místo je velmi dobré. “Je to pro něj hodně nadějný výsledek, letos se výkonnostně dost posunul a ukázal to již v domácích závodech a dnes to potvrdil i na mezinárodní scéně. Naopak závod vůbec nevyšel Pavlu Jindřichovi,” zhodnotil vystoupení této kategorie Petr Klouček.

Pozici vedoucí závodnice seriálu mezi ženami potvrdila Nizozemka Ceylin del Carmen Alvaradová jež si dojela pro třetí letošní prvenství v SP, tu na stupně vítězek doprovodily její kolegyně Puck Pietersová a Lucinda Brandová. Z dvojice Češek na startu si vedla lépe Julia Kopecká. Při svém letošním prvním startu v seriálu se dlouho držela v polovině třetí desítky, ale v předposledním pátém kole klesla a dojela třicátá. Druhá Kateřina Hladíková vůbec nenavázala na desáté místo z minulého týdne z Val de Sole a dnes se na náročné trati trápila, na soupeřky nestačila hlavně po fyzické stránce a skončila osmatřicátá.

Mezi muži se překvapivě na domácím okruhu nedostal na stupně vítězů žádný domácí závodník, naopak velmi úspěšní byli Nizozemci, kteří měli v první šestici tři své jezdce. Všem soupeřům ale nedal šanci Brit Thomas Pidcock. Na startu stál sice až ve třetí řadě, ale rychle se prodral na třetí pozici. Ve druhém kole jej zbrzdil pád řetězu a klesl na konec první desítky, ale o okruh později se na třetí místo vrátil zpět. Po polovině závodu se již propracoval na druhou pozici mezi do té doby vedoucí nizozemskou dvojici Pim Ronhaar a Joris Nieuwenhuis a cílem šestého kola již projížděl pohromadě osamoceně s Ronhaarem. V zápětí Brit zaútočil a rázem se od svého soupeře dokázal odpoutat a pak si již bezpečně jel pro prvenství.

Jediný Čech Michael Boroš se držel po startu v závěru druhé dvacítky odkud se posunul na šestnácté místo čímž zajel druhý nejlepší letošní výsledek v seriálu. Celkové vedení udržel dnes čtvrtý Belgičan Eli Iserbyt, Borošovi patří třiadvacátá pozice.

1. Sparfel (Fr.) 40:01, 2. Bažant (ČR) +4, 3. 3. Seixas (Fr.) +4, 4. Viezzi (It.) +6, 5. Vezie (Fr.) +6, 6. Solen (Niz.) +15, …30. Lienert +2:51, 49. Kraus (oba ČR) +5:34.

Juniorky:

1.Geryová (Fr.) 37:49, 2. Chladoňovou (SR) +22, 3. Mullerová (F.) +40, 4. A. Gottwaldová (ČR) +42, 5. Fergusonová +44, 6. Wolffová (obě Brit.) +47, …9. Douděrová +2:17, 19. Viková +3:31, 22. Hezinová (všechny ČR) +3:45.

Muži U23:

1. Verstrynge 46:25, 2. Michels (oba Belg.) stejný čas, 3. Bisiaux (Fr.) +50, 4. Dockx (Belg.) +59, 5. van den Boer (Niz.) +1:09, 6. Lauryssen (Belg.) +1:09, …13. Kerl +1:46, 18. Ježek +2:33, 23. Fiala +3:13, 30. Stránský +4:36, 40. Jindřich (všichni ČR) +5:53.

1. Alvaradová 51:57, 2. Pietersová +17, 3. Brandová (všechny Niz.) +19, 4. Casasolová (It.) +2:15, 5. van der Heijdenová (Niz.) +2:29, 6. Schreiberovvá (Luc.) +2:38, …30. Kopecká, 38. Hladíková (obě ČR) obě -1 kolo.

1. Pidcock (Brit.) 59:45, 2. Ronhhar +15, 3. Nieuwenhuis (oba Niz.) +33, 4. Iserbyt +52, 5. M. Vanthourenhout (oba Belg.) +1:02, 6. van der Haar (Niz.) +1:08, …16. Boroš (ČR) +3:25.