Silnice

Jeseníky přivítají světovou elitu U23

Jeseníky přivítají světovou elitu U23

Bez nadsázky lze říci, že Jeseníky tvoří budoucí světové cyklistické hvězdy. Již za pár dní startuje jarní sportovní událost na Moravě, kterou je Závod míru U23 Gran Prix Jeseník. Ten v minulosti stvořil nejednu hvězdu. Jen připomeňme co se stalo minulý rok. Slovinec Tadej Pogačar vyhrál Tour de France a letos jde od vítězství k vítězství. Švýcar Marc Hirschi zvítězil v etapě na Tour de France, Brit Geoghean Harth vyhrál italské Giro a Julian Alaphilippe z Francie se stal v Imole mistrem světa. To je jen pár jmen, které dnes vládnou světové cyklistice. A ti všichni upěli v minulých letech i v Jeseníkách.

A co rok 2021 vlastně nabídne? Skvělou cyklistiku, protože kdo má být ze světové špičky této věkové kategorie na startu, tak v Jeseníkach bude. Reprezentační týmy nenechávají nic náhodě a přijedou do Jeseníku už v neděli.

A od čtvrtku 3. června se začne odehrávat cyklistická jesenická bitva. Začíná se atraktivním prologem přímo v centru Jeseníku na trati dlouhé 3,4 kilometru. V obrovském tempu rychlé zatáčky, no prostě skvělá podívaná v podvečer dne.

V pátek začne poznávání krás Jeseníků. Etapa z Jeseníku do Rýmařova, kde cíl je na Náměstí míru, se odehraje jistě dramatický spurt. Ale ještě před tím musí závodníci absolvovat tři okruhy okolo Rýmařova, i pár jesenických ,,brdků”. Začíná se na Ramzovském sedle, poté přijde na řadu nově Přemyslovské sedlo a dlouhý Skřítek. Celkem 131 kilometrů a k tomu 1880 nastoupaných metrů, jak někteří definují – etapa pro klasikáře.

V sobotu pořadatelé zvolili jako starovní město Bruntál kde dříve startovalo mnoho cyklistických závodů. Vedení města se k závodu postavilo skvěle a čeká nás zajímavá cyklistika. Již jen okruh okolo Bruntálu nenechá nikoho na pochybách, že to bude velká cyklistická dřina. Prostě bude to nahoru dolu – horské prémie Třemešek, Hraběšice a přijde velké finále: dvakrát výjezd Uhlířskou cestou na horní nádrž Dlouhé stráně. Ale ještě před tím ,,rychlostní” závod z kopce ke spodní nádrži. Předloni zde Marc Hirchi jel neuvěřitelnou rychlostí 113 km/h. Ale vraťme se k velkému finále. Na deseti kilometrech převýšení přes 800 metrů, tedy úsek kde etapu rozhodují budoucí šampioni světové cyklistiky.

Neděli lze označit za den ,,D”. Putování po Jeseníkách měří 168 km a tato etapa má opravdové vítěze: Tadej Pogačar, David Gaudu, Andreas Leknessund,  všichni nyní již respektovaní borci světového pelotonu. Ale mladíky napřed čeká úvod etapy, který se odehraje na česko-polské hranici a pak začne jesenické peklo. Horské prémie Rejvíz, Příčný vrch, Kostelní vrch budí respekt a na závěr velké finále. Letos nebude přes Karlovu Studánlu, Lyru, Vidly kde probíhá rekonstrukce vozovky, ale přes Andělskou horu, Vrbno pod Pradědem, Jelení vrch, Příčný vrch a z Dolního údolí sedmikilometrové stoupání na Rejvíz odkud je do cíle čtrnáct kilometrů. A nového šampiona přivítáme v Jeseníku na Masarykově náměstí přibližně ve 14:40.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha