Silnice

Ital Rota vyhrál Sazka Tour, Kukrle druhý ve Šternberku

Ital Rota vyhrál Sazka Tour, Kukrle druhý ve Šternberku

Italský jezdec Lorenzo Rota ze stáje Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux vyhrál 14. ročník závodu druhé kategorie kalendáře UCI Sazka Tour. Závěrečnbou etrapu ze Šumperku do Šternberku vyhrál po 180 kilometrech francouzský jezdec Alexis Guerin, druhý byl Michael Kukrle z Elkov Kasper. Nejlepším Čechem v celkovém hodnocení se stal Jan Hirt (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), který obsadil jedenácté místo.

Po dvaceti kilometrech ujela z pelotonu poměrně počená skupina, k původní dvanáctce, v níž byl z našich jezdců kromě Kukrleho ještě Daniel Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels) a Karel Camrda (ATT Investment) se přidali postupně ještě další jezdci a postupně po přejezdu Černohorského sedla, a dalších vrchařských prémií na Vidly, Lyře a Hvězdě narostl jejich náskok na čtyři a půl minuty a v ten moment došlo k virtuální změně na čele pořadí, na něž se posunul Nizozemec Mathijs Paasschens.

To si nebezpečí uvědomili jezdci stáje Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux a zrychlením začali ztrátu umazávat. Ovšem ještě při nájezdu na okruhy kolem cílového města byly zdařilým nástupem vepředu jen Guerin a Kukrle, skupina největších favoritů ztrácela čtyři minuty.

A právě v ní se rozhodovalo o osudu nesmírně dramatického závodu. Do cílové rovinky vjel na třetím místě Dán Anthon Charming, pět metrů za ním jel Rota. Kdyby to tak vydrželo až do cílové pásky, tak by se Charming v celkové klasifikaci díky čtyřvteřinové bonifikaci posunul na první místo, když před startem zaostával o jedinou vteřinu. Ale Rota spurt nevzdal a doslova na pásce se před svého soupeře dostal a po první vítězné etapě na Pustevnách mohl slavit i premiérový triumf v etapovém závodu. 

„Dnes je můj šťastný den. Tým čtyři dny makal a přineslo to ovoce,“ radoval se Rota. „Bylo to náročné, ale jsem spokojený. Ten únik dnes nebyl problém, to jsme věděli, že dojedeme, ale závěr byl dramatický,“ hodnotil Rota.

Dvojice vepředu malý náskok uhájila, ale ke spurtu nedošlo. V posledním stoupání Guerin dokázal Kukrlemu poodjet a se čtyřvteřinovým náskokem dokázal etapu vyhrát. “I tak jsem spokojen, byl zkrátka v závěru lepší,” uznal jezdec stáje Elkov Kasper. “Dobrou formu jsem měl v úvodu sezony, ale po nemoci před měsícem se do ní teprve vracím. Mám ale radost, že mi to opět začíná jezdit,” pokračoval. „Únik se rodil dlouho a složitě, šli po nás, bylo to hodně těžké se tam dostat, první tři kopce jsme museli hodně jet rychle. Ze skupiny ujel před Moravským Berounem, získal náskok a přidal se k němu Guerin. „To jsem byl rád, spolupracovali jsme do posledního kopce,“ řekl Kukrle. Už před závodem si Kukrle věřil právě na první a poslední etapu. “Jsem rád, že se mi to povedlo, že jsem byl vidět, že jsem udělal dobré výsledky. V té první etapě jsem to mohl jet v závěru jinak, ale dneska to bylo na výkonnost, to lépe nešlo. Věřím, že mi ty výsledky pomohou pro další vývoj sezony. Chci se připravit hlavně na mistrovství světa, to je pro mě velká motivace,“ doplnil Kukrle.   

Výsledky:

4. etapa: Šumperk – Šternberk (180 km):

1. Guerin (Fr.) 4:28:45, 2. Kukrle (Elkov Kasper) +4, 3. Rota (It.), 4. Charming (Dán.), 5. Colleoni (It.) 6. Paasschens (Niz) všichni +28, …12. Hirt (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux) +50, 17. Otruba (Elkov Kasper) +59, 22. Schuran (ATT Investments) +1:46, 28. Petruš (ATT Investments) +2:01, 35. Bittner (Development Team DSM) +3:24, 38. Turek (Team Felbermayr – Simplon Wels), 39. Neuman oba +3:39, 42. J. Bárta (oba Elkov Kasper) +3:54, 43. Heming (Něm/ATT Investments) +4:35.

Konečné pořadí:

  1. Rota 17:34:43, 2. Charming +6, 3. Colleoni +8, 4. Zana +8, 5. Staune Mittet (Niz.) +14, 6. Ryan (Ir.) +20, …11. Hirt+1:26, 26. Schuran +6:36, 37. Otruba +12:00, 39. Kukrle +12:19, 40. T. Kopecký (Abloc CT) +12:20, 41. Turek +12:26, 44. J. Bárta +13:01, 49. Neuman +15:18, 51. Heming +17:09.

FOTO Sazka Tour

Autor článku: Jaroslav Cícha