Dráha

Favorit Brno vstupuje do nové éry

Favorit Brno vstupuje do nové éry

Favorit Brno prochází významnými změnami. Tradiční cyklistický klub s více než pětašedesátiletou bohatou historií se v příštím roce vrací ke kořenům. Nová koncepce brněnského klubu je více zaměřena na dráhovou cyklistiku, ale silnice zůstává její neoddělitelnou součástí. 

V posledních letech patřil tým ke stálicím na silniční scéně v kategorii mužů U23 a mezi mládeží. Pod vedením hlavního trenéra Františka Trkala se závodníci účastnili především silničních závodů. Trkal ve vedení Favoritu po dohodě letos končí a celý oddíl bude mnohem více kombinovat dráhu a silnici. 

„Františku Trkalovi děkujeme za odvedenou práci v posledních letech. Nyní nastal čas na změnu a návrat k tradici. Na dráze se bude víc závodit i trénovat a tým mužů U23 bude určen zejména pro naše vlastní odchovance. Jeho základem budou Adam Křenek a Štěpán Široký, kteří se na dráhu specializují,“ říká Josef Vaishar, člen užšího vedení oddílu silniční a dráhové cyklistiky na Favoritu Brno.

„Nechceme už dopustit, aby naši nejtalentovanější závodníci na dráze odcházeli do jiných týmů, protože tu nemají dostatek závodních příležitostí. To se stalo například v případě talentovaného Jana Voneše. Adama Křenka a Štěpána Širokého jsme chtěli udržet a to se podařilo, ačkoliv již byli jednou nohou pryč,“ dodává Vaishar. „Adam si svými výsledky na dráze vydobyl zařazení do programu Brněnského centra sportovních nadějí a je přímo podporován městem. Štěpán byl v minulosti dvakrát čtvrtý na evropském šampionátu mezi juniory. Oba mají talent a nadějnou budoucnost na dráze i na silnici.“

Křenek s Širokým jsou základními stavebními kameny mužského týmu, který by v příštím roce měl mít čtyři až šest členů. Soupiska týmu zatím není kompletní a jednání s jezdci stále probíhají. Favorit se chce zaměřit na vlastní odchovance, ale přijímá i talentované závodníky, kteří se rozhodli studovat v Brně. „Studujícím závodníkům dokážeme nabídnout i nově zrekonstruované ubytování, aby měli dobré podmínky pro trénink a studium.“

Rozpočet týmu zůstává stejný jako v předešlých letech, ovšem kádr se zúžil a sníží se i provozní náklady, takže na každého jednoho závodníka bude k dispozici více finančních prostředků. Zajištěno je třítýdenní únorové soustředění na Mallorce a podařilo se získat nové partnery. Především společnost Barnex Sport, která závodníky vybaví špičkovými koly Trek Emonda a Madone a doplňky Bontrager. Tradiční sponzoři zůstávají, auta dodá společnost Opportunity, dealer vozů Renault a Dacia. Dresy v inovovaném designu ušije značka JER53Y.

Mládež pod novým vedením 

Výchova vlastních talentů je pro Favorit stěžejní již od svého vzniku v roce 1957. K úspěšným odchovancům z poslední doby patří například také Jan Hirt, vítěz královské etapy Giro d’Italia. K jistým změnám tedy dojde i v kategoriích mladších a starších žáků, kadetů a juniorů.

Důležitou součástí přípravy jsou společné tréninky, které se nově budou více týkat i mužů U23. Trenéři budou se závodníky všech kategorií díky společným tréninkům na silnici a na dráze v bližším kontaktu. 

I mládež bude těžit z kvalit Favoritu Brno při organizování závodů, ve kterém má dlouholetou tradici. „Velkým úspěchem posledních let je zvýšení mezinárodní konkurence na našich závodech 500+1 kolo a Přilba Moravy. Cíleně jsme začali zvát týmy i z dříve ne moc cyklisticky tradičních zemí jako z Izraele, Slovinska a Bulharska a to teď začíná nést své ovoce. Nejenom, že se našich závodů aktivně účastní, ale v rámci spolupráce nám zajišťují starty i na závodech v jejich zemích. Již nyní tak máme pozvánky pro mládežnické kategorie na silniční a dráhové závody například do Slovinska, Bulharska, Izraele a Polska,“ nastiňuje Josef Vaishar možný zahraniční program.

Autor článku: Admin