Dráha

Dva dráhaři pojedou na olympiádu do Paříže

Dva dráhaři pojedou na olympiádu do Paříže

Poslední kvalifikační závod, kterým byl N´Cup v kanadském Miltonu, rozhodl o tom, že česká dráhová cyklistika bude mít dvojnásobné zastoupení na olympijských hrách v Paříži. Zatímco na posledních hrách startovali na OH sprinteři, poprvé od roku 2008 v Pekingu, si účast zajistili vytrvalci. I když nominace zatím není uzavřena, tak do Paříže by měli s největší pravděpodobností jet jedenatřicetiletý Denis Rugovac a třiadvacetiletý Jan Voneš, kteří místo pro ČR vyjeli v madisonu a zároveň jeden z nich i pro závod v omniu.

„Věděli jsme, že v Miltonu musíme zajet do desátého místa a to se podařilo. O dvě místa jsme bojovali my, Švýcarsko a Rakousko a mohli ještě doskočit dráhaři USA, ale ti dlouhodobě nemají tak kvalitní dvojici. Kluci zajeli dobře a trochu nám pomohlo, že Rakousko nepostoupilo z kvalifikace. Šlo o to neudělat chybu. V jednu chvíli v závěru to vypadalo trochu nebezpečně, že bychom dostali kolo, ale klukům se podařilo vrátit do balíku,“ zhodnotil vystoupení dvojice reprezentační kouč Milan Kadlec.

Rugovac je nyní členem týmu TJ Favorit Brno, Voneš TUFO Pardus Prostějov, ale oba mají úvazek i na Dukle Praha. „Dukla pro tým mužů nemá takové možnosti a nemělo význam tým stavět, ale tuto dvojici podporujeme po stránce dráhového programu. Z našeho pohledu jsme dali přednost ženám, kterých bylo více a kluci by neměli tak kvalitní závodní program. Toto je velmi dobrá varianta, tím že je o ně postaráno,“ pokračoval Kadlec.

Nominace pro Paříž ale ještě není. „V tuto chvíli k tomu mají Denis a Honza nejblíže. Ještě jsou zde Milan Kadlec ml. a Radovan Štec, s nějakými potencionálními náhradníky počítat musíme,“ prozradil Kadlec. Rugovac s Vonešem se ve všech nominačních závodech prali a výkonnostně jsou na tom podobné, nasbírali nejvíce bodů. Oba jsou na tom stejně rychlostně, spurtují podle toho, na koho to vyjde a jak se situace vyvine,“ pokračoval Kadlec. 

O přípravě na olympijské hry zatím jasno není. „Dosud jsem o tom nepřemýšleli, určitě pojedeme ještě na nějaký závod do Německa a určitě absolvujeme soustředění. Ohledně omnia je situace otevřená. Oba kluci dostali šanci a měli podobné výsledky. Zatím to necháváme otevřené, rozhodnutí padne až později,“ dodal trenér.

„Jsem spokojen, hodně spokojen. Vlastně jsme potvrdili to, že průběžně jsme jezdili vyrovnaně kolem desítky, takže to klaplo. V úvodu závodu v Miltonu jsme do toho šli, že potřebujeme nějaké body dokud máme rychlost a získali jsme čtyři a potom mohli jet v háku. Když jsme unavenější, tak ztrácíme rychlost. Na konci jsme bojovali o přežití a dopadlo to dobře. Sice jsme odpadali, ale pak jsem se vrátil a problém byl zažehnán,“ popsal rozhodující závod Denis Rugovac.

„Děláme ale stále taktické chyby a snažíme se na tom pracovat. Jezdíme někdy dost vzadu a když někdo odpadá, tak potom nejsme dost silní, abychom přes ně šli a byli v háku za těmi, co neodpadají. Do olympiády na tom budeme muset zapracovat. Na N´Cupu je větší konkurence a navíc ještě kvalifikace. Na olympiádě pojede ´jenom´ 15 dvojic a v menším balíku se pohybujeme trošku lépe. To by mělo hrát v náš prospěch,“ řekl Rugovac, která si Favorit Brno zvolil z důvodu, že je tam dráha a může na ní trénovat, navíc tým dráze věnuje značnou pozornost. „Trénuji se sám, ale vše konzultuji s trenérem Kadlecem. Nyní si chceme s Honzou trochu orazit a v hlavě mám nějaké soustředění ve vysoké nadmořské výšce, třeba v Coloradu, kde je to vysoko a je tam i dráha,“ dodal Rugovac.

Jaroslav Cícha

Autor článku: Jaroslav Cícha