Dráha

Dráhaři budou na ME bojovat i o olympiádu

Dráhaři budou na ME bojovat i o olympiádu

Celkem 16 českých reprezentantů se představí na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice, které se uskuteční od 10. do 14. ledna v nizozemském Apeldoornu. Kromě snahy o co nejlepší dílčí výsledky půjde i o důležitý start směrem k olympiádě v Paříži.

„Právě kvůli bojům o olympijské hry čekám na Evropě skvělou konkurenci,“ řekl reprezentační trenér stíhačů Milan Kadlec. „Do konce olympijské kvalifikace zbývají čtyři závody a počítají se tři nejlepší. V tuto chvíli bychom měli místo pro madison a ženské omnium, ale je potřeba ty pozice minimálně potvrdit, v omniu ještě vylepšit, protože nám teď patří poslední postupové místo,“ prozradil Kadlec.

Za velký úspěch bude považovat jakékoliv umístění v top 5. „Určitě by se o to mohli porvat hlavně Machačová v bodovačce, Ševčíková ve scratchi nebo Voneš s Němcovou ve vylučovacím závodě,“ doplnil trenér k ambicím.

Udržet naději Veroniky Jaborníkové na olympijské místo v keirinu, bude jedním z hlavních cílů zástupců sprinterských disciplín. „Veroniku trápily přes vánoční svátky zdravotní potíže, dokonce s námi ani neodcestovala na soustředění do Švýcarska. Ale naštěstí se její hlavní disciplína jede až v neděli, tudíž bude mít čas se rozjet a dostat do patřičné závodní formy,“ uvedl Petr Klimeš, reprezentační trenér sprinterů.

V olympijském žebříčku je V. Jaborníková na hranici účasti v bojích pod pěti kruhy v Paříži, kam postoupí jen osm žen na základě individuálního pořadí. „Rozhodující bude součet na konci dubna, přičemž se počítá mistrovství světa, dvě mistrovství Evropy a dva nejlepší výsledky ze Světových pohárů v posledních dvou letech před olympiádou,“ vysvětlil Klimeš.

Bitva o olympijskou Paříž je v případě mužské části sprinterů složitější. „Držíme desátou pozici v žebříčku mezi týmy, pojede osm nejlepších. Hodně velkou komplikaci představovalo mistrovství světa, kde se získávají dvojnásobné body. Jenže kvůli technickým problémům jsme skončili až jedenáctí. A teď doháníme ztrátu, což je hodně těžké,“ uvedl Klimeš.

„Je třeba si uvědomit, že skončila silná generace Tomáš Bábek, Robin Wagner, Pavel Kelemen. Pokud někdo z nástupců pojede v Paříži, půjde o výjimečný úspěch. Start na dalších hrách už je mnohem reálnější,“ dodal trenér sprinterů Petr Klimeš.

Na šampionátu v Nizozemsku se v keirinu představí Veronika Jaborníková, oblíbený závod na 500 metrů s pevným startem dost možná s ohledem na nedávné zdravotní trable vynechá. 

Týmový sprint pojedou Martin Čechman, Dominik Topinka a Matěj Bohuslávek. „Jde o osvědčenou sestavu. Na minulém šampionátu vybojovali sedmou příčku, teď bychom chtěli toto umístění vylepšit,“ přemítá Klimeš. V keirinu doufá v případě Čechmana v zopakování loňského skvělého pátého místa. „Ve sprintu je pak pozice v top ten super výsledkem,“ podotkl k ambicím Petr Klimeš.

Nominace

Muži: Jan Voneš (scratch, madison), Adam Křenek (bodovací závod), Denis Rugovac (madison, vylučovací závod), Radovan Štec (omnium), Dominik Topinka, Martin Čechman (oba sprint, keirin, týmový sprint), Matěj Hytych, Jakub Malášek (oba 1 km s pevným startem), Matěj Bohuslávek (týmový sprint).

Ženy: Petra Ševčíková (omnium, madison, scratch), Kateřina Kohoutková (madison), Jarmila Machačová (bodovací závod), Barbora Němcová (vylučovací závod). Veronika Jaborníková (sprint, keirin, týmový sprint), Anna Jaborníková (keirin, 500 m s pevným startem, týmový sprint), Natálie Mikšaníková (500 m s pevným startem, týmový sprint).

FOTO: Jan Brychta

Autor článku: Admin