Douděrová vybojovala na MS skvělé páté místo

Nejlepší český výsledek ve druhém dnu světového cyklokrosového šampionátu v Táboře vybojovala sedmnáctiletá Kateřina Douděrová. V závodu juniorek vybojovala skvělé páté místo, do elitní desítky se dostala ještě devátá Amálie Gottwaldová. Muži U23 ani ženy v elitní kategorii neuspěli. Závod ženy ovládla Fem van Empelová z Nizozemska, mužům U23 dominoval její krajan Tibor del Grosso.

Závod juniorek byl ve znamení souboje tří nejlepších závodnic sezony. Zlato získala francouzská krosařka Célia Geryová, která tak vylepšila své loňské třetí místo, navíc v pátek již získala zlato jako členka francouzské štafety. Spolu s ní dlouho jely Slovenka Viktoria Chladoňová a Cat Fergusonová z Británie, jediné tři vítězky závodů letošního seriálu Světového poháru. Ty se usadily na čele hned po startu, a tak to vydrželo až do konce. Hodně vepředu jely i naše naděje Gottwaldová a Douděrová.

V cíli prvního kola již trio mělo desetivteřinový náskok na Douděrovou, před kterou se rychle dostala Nizozemka Langenbargová. O vítězce se rozhodovalo až v závěrečných stovkách metrů, kdy v technické pasáži získala malý náskok evropská šampionka Geryová a dojela si pro zlato. V souboji o druhé místo uspěla Fergusonová a pro Slovensko na MS po šestnácti letech získala medaili Chladoňová. Douděrová při čtvrtém MS této kategorie vybojovala nejlepší český výsledek, o tři místa vylepšila umístění z loňska Vandy Dlaskové.

“Jsem strašně spokojená. Doufala jsem, že bude alespoň desítka, protože se mi teď poslední dobou nezávodilo úplně nejlépe. Musím říct, že jsem moc šťastná, jak to dopadlo. Čtvrté místo bylo kousek, vždy jsem si tam dojela a byla blízko, ale Nizozemka Puck Langenbargová byla rychlejší a silnější,” řekla Kateřina Douděrová.

V kategorii U23 mužů se nizozemští fanoušci dočkali první zlaté medaile. Vybojoval ji Tibor del Grosso a vylepšil své stříbro z loňského roku z Hoogerheide. Další medaile si rozdělili Belgičané Emiel Verstrynge a Jente Michels. Nejlepší z našich reprezentantů byl Jan Zatloukal, který cílem projel na osmnácté pozici.

Krátce po vjezdu do terénu přišel zásadní moment – hromadný pád. Na jeho začátku byl Američan Strohmeyer a po něm vzaly za své naděje mnoha jezdců. Bohužel mezi nimi byli, až na Václava Ježka, všichni další čeští jezdci. Vepředu se usadili Bisieux, Verstrynge, Michels a del Grosso, ale ještě před cílem prvního okruhu byli na čele již jen del Grosso a Verstrynge. Od druhého kola však současné postavení ve světovém pelotonu začal ukazovat del Grosso. Vzdálil se svým soupeřům z vedoucí skupiny a neohroženě si jel pro zlato, kterým vylepšil stříbro z loňského roku z Hoogerheide. Nejlépe se se značným zdržením z úvodu dokázal z našich vypořádat jedenadvacetiletý Jan Zatloukal. Ten stál na startu až v sedmé řadě, ale prokousával se početným polem jezdců před ním, zatímco Ježek ze sedmé pozice začal rychle klesat.

“Nebylo to ideální. Startoval jsem hodně zezadu a při tom hromadném karambolu jsem musel zastavil, narazili jsme do sebe. Celý okruh jsem se z toho dostával a dělal jednu chybu za druhou a teprve pak se mi to rozjelo. Cyklokros není moje primární disciplína, a tak beru vše, ale chtěl jsem více,” řekl Jan Zatlouka. “Atmosféra byla super, musím všem divákům poděkovat, že přišli a povzbuzovali nás,” dodal Zatloukal.

Bohužel krátce před závodem žen onemocněla Maďarka Blanka Kata Vasová, která mohla asi jako jediná konkurovat nizozemským favoritkám, a tak to byl vlastně ´jednobarevný´ závod. Obhájkyně zlata a evropská šampionka van Empelová nechtěla nic nechat náhodě a hned v úvodích stovkách metrů soupeřkám ukázala, že si na jih Čech přijela pro další triumf. Každým šlápnutím se všem soupeřkám vzdalovala a bylo jen otázkou s jakým náskokem přijede do cíle. Zvítězila zcela přesvědčivě, s náskokem minuty a dvaceti vteřin.

Za van Empelovou bojovaly o zbylé dvě medaile krajanka Puck Pietresová a Lucinda Brandová. Zatímco o zlatu bylo rozhodnuto velice rychle, o další medaile se bojovalo. Nejprve začala ujíždět své soupeřce Pietersová, ale po krizi ve třetím okruhu si obě role vyměnily a stříbro jasně získala Brandová, která posedmé v řadě na mistrovství světa vystoupila na stupně vítězek. Van Empelová vybojovala osmnácté vítězství ve dvacátém staru sezony. Ani jedna z českých závodnic do cíle nedorazila. Tereza Vaníčková a Tereza Tvarůžková byly odvolány před závěrečným kolem, Nikola Nosková ze závodu odstoupila ještě před polovinou závodu.

Juniorky:

1.Geryová (Fr.) 37:01, 2. Fergusonová (Brit.) +5, 3. Chladoňová (SR) +14, 4. Langenbardová (Niz.) +1:04, 5. Douděrová (ČR) +1:12, 6. Lopezová (USA) +1:54, …9. Gottwaldová +2:06, 19. Hezinová +3:25, 20. Viková +3:31, 42. Panušová +5:59, 43. Sedláčková +6:00, 45. Hrdinová (všechny ČR) +6:00.

Muži U23:

1. del Grosso (Niz.) 52:02, 2. Verstrynge, 3. Michels (oba Belg.) oba +27, 4. Bisiaux +1:13, 5. Lelandais (oba Fr.) +1:28, 6. Ackert (Kan.) +1:39, …18. Zatloukal +3:44, 23. Ježek +4:28, 32. Fiala +5:40, 45. Černý     +8:06, 50. Jindřich +9:34, 51. Kerl (všichni ČR) +10:10.

1. van Empelová 46:19, 2. Brandová +1:20, 3. Pietersová +1:54, 4. Alvaradová (všechny Niz.) +2:37, 5. Verdonschotová (Belg.) +2:52, 6. Casasolová (It.) +2:59, …28. Tvarůžková, 29. Vaníčková obě -1 kolo, Nosková (všechny ČR) nedokončila.

Autor článku: Martin Dvořák