Silnice

Dnes začíná 35. ročník závodu Gracia Orlová

Mezinárodní etapový závod žen Gracia Orlová odstartuje ve čtvrtek 27. dubna etapou s klasikářským dojezdem ve Štramberku. Pro 25 týmů ze 14 zemí pořadatelé nachystali pět etap. Rozhodovat by se mělo v královské 2. etapě v Beskydech a individuální časovce v Havířově.

Pořadatelé Gracie jsou ve výběru tras konzervativní, letos opět uvidíme zajímavý klasikářský dojezd na kostkách na náměstí ve Štramberku. Cyklistky uvidí místo dojezdu už daleko před cílem, protože se končí pod hradem Štramberk s dobře známou gotickou věží Trúba.

104,2 kilometru dlouhá etapa startuje ve městě Orlová, odkud se závodnice vydají na jih a čekají je čtyři vrchařské prémie Červinky (30. km), Na Kostelci (33. km), Metylovice (75. km) a Hukvaldy (87. km). A jedna rychlostní prémie na 95. kilometru v Kopřivnici. Odtud zbývá do cíle pouze 9,5 kilometru, takže už půjde do tuhého.

V krátkém cílovém stoupání na kostkách (1,1 km, 8,6 %) se pravidelně prosazují pozdější celkové vítězky. Loni zde zvítězila Polka Agnieszka Skalniak-Sójková, která poté ovládla celý průběh Gracie, vyhrála tři z pěti etap a také žlutý trikot za celkové pořadí. Podobně suverénní byla i Marta Bastianelliová v roce 2019. Mistryně světa z roku 2007 a vítězka mnoha velkých klasik vyhrála úvodní etapu ve Štramberku a 4. etapu v Lichnově a posbírala první příčky v celkovém pořadí, bodovací soutěži i vrchařské soutěži.

Druhá etapa je bezpochyby nejtěžší. Začíná se v Lichnově, odkud peloton zamíří do Frenštátu pod Radhoštěm a na vrchol Pusteven (6,9 km, 7 %). Z tohoto slavného beskydského stoupání cyklistky sjedou do Horní Bečvy a začnou stoupat směrem ke slovenské hranici (5,6 km, 4,8 %). Následně s vrátí na české území, projedou Velké Karlovice a začnou stoupat na Soláň (3,9 km, 6,1 %). Samotný závěr etapy už tak těžký není a startovní pole roztrhané na jednotlivé závodnice se opět může sjet do vedoucí skupiny. Stoupání Pindula (2 km, 5,3 %) před Frenštátem není extrémně selektivní a posledních 11 kilometrů vede z kopce a po rovině. Loni v Lichnově dojížděla skupina 13 cyklistek a nejlepší byla švédská reprezentantka Jenny Rissvedsová.

Pořadí a časové rozdíly v průběžné klasifikaci se změní v sobotní dopolední etapě, časovce na 13,5 kilometru v Havířově. Ve zcela rovinaté časovce většinou nevznikají velké rozdíly, ale loni rakouská mistryně Christina Schweinbergerová nadělila nejbližší soupeřce 20 sekund a pomohlo jí to dostat se až na třetí místo v konečném pořadí.

Závodnice si neodpočinou ani odpoledne, protože na programu je pouze 68,5 kilometru dlouhá zvlněná etapa na pěti okruzích v Orlové. Peloton se v krátkých kopečcích může dělit, loni zde dominovaly Polky, Agnieszce Skalniak-Sójkové se podařilo ujet nejvážnější soupeřce Jenny Rissvedsové o 7 sekund a položila základ pozdějšího celkového triumfu.

Závod Gracia Orlová bude zakončený rovinatou etapou v Orlové. Každý z osmi okruhů dlouhých 12,5 kilometru končí 600 metrů dlouhým stoupáním s průměrem 4,2 %, ideálním pro rychlé klasikářky. Aktivní Rissvedsová se před rokem snažila útočit a zbavit se Polky, ale vedoucí závodnice byla až příliš silná.

Favoritky

Loni se o celkové vítězství praly Agnieszka Skalniak-Sójková s Jenny Rissvedsovou, letos bude na startu pouze Švédka. Olympijská vítězka na horských kolech je proto automaticky největší favoritkou Gracie.

Vítězství obhajuje polský tým MAT Atom Deweloper Wrocław a příležitost nahradit Skalniak-Sójkovou dostane teprve dvaadvacetiletá Dominika Wlodarczyková, která loni obsadil čtvrté místo v celkovém pořadí. A startovat bude také loni celkově šestá Nizozemka Femke de Vriesová z týmu GT Krush Rebellease.

Českých cyklistek bude v akci spousta. Nikola Bajgerová před rokem zazářila sedmým místem, letos je však členkou silného polského týmu MAT Atom Deweloper Wrocław, takže šanci uspět má snad ještě o trochu větší.

Chybět nesmí domácí sestavy Dukla Praha a Tufo Pardus Prostějov a hodně zajímavou sestavu má celek Brillon. Cyklokrosařce Kristýně Zemanové loňská Gracie sedla, ve 4. etapě dojela na pátém místě. Za Brillon odstartuje také talentovaná Eliška Kvasničková. V loňské časovce obsadila osmé místo, i když věkem stále patřila mezi juniorky.

Živě na RoadCycling.cz a Twitteru

Průběh závodu a informace přinesl každý den RoadCycling.cz v živé fotoreportáži. Průběh závod můžete v angličtině zhlédnout také na twitterovém účtu @CyclingphotoLIV.

AUTOR: TZ Gracia Orlová

Autor článku: Admin