Cyklokros

Cyklokrosový TOI TOI Cup na Holých Vrších vyhráli Boroš a Vasová

Cyklokrosový TOI TOI Cup na Holých Vrších vyhráli Boroš a Vasová

Vítězi úvodního závodu prestižního seriálu TOI TOI Cupu se na Holých Vrších stali Michael Boroš z týmu Elkov Kasper, kterého na stupně vítězů doprovodil belgický mladík Julian Siemons a týmový kolega Adam Ťoupalík. V ženách vyhrála maďarská reprezentantka Blanka Kata Vasová před naší šampionkou Kristýnou Zemanovou (Brilon Racing Team MB) a Němkou Judith Krahlovou.

Na 2600 metrů dlouhém, a v Čechách nejtěžším okruhu, se sešli jezdci z dvanácti zemí – kromě domácích cyklistů startovali i krosaři ze Slovenska, Maďarska, Francie, Itálie, Estonska, Německa, Polska, Belgie, Rakouska, Švédska a Španělska. Trať na úvod sezony dokonale prověřila všechny startující, kterým navíc okruh hodně znepříjemnil vytrvalý déšť.

Hned po startu závodu mužů šli do vedení Boroš a spolu s ním Polák Marek Konwa. Zatímco Boroš na čele zůstal, Konwa se postupně propadal a závod nakonec nedokončil. Vepředu se pohybovali dále A. Ťoupalík, dvojice jezdců ČEZ Cyklo team Tábor Šimon Vaníček a Matyáš Fiala a po celodenním dešti na muže dokonce vykouklo i sluníčko.

Po úvodním kole již jel pětinásobný český šampion Boroš na čele sám s malým náskokem před Konwou. Toho ve druhém kole vystřídal na druhé pozici Siemons, ale v cíli druhého kola již na Boroše ztrácel 21 vteřin. Pak ale začal náskok postupně snižovat a v závěru pátého okruhu, ze sedmi, se na vedoucího Boroše dotáhl.

Za nimi již jezdil osamoceně A. Ťoupalík, potom dvojice táborských jezdců. Do závěrečného kola vjeli dva nejlepší bok po boku, A. Ťoupalík ztrácel minutu a bylo jasné, kde hledat vítěze. Zkušenost hrála pro Boroše, Belgičan zatím v kariéře ani jednou nestál v mezinárodním závodu na stupních vítězů. Ale dnes měl našlápnuto na triumf. Ve druhé polovině okruhu si vybudoval náskok, který mu k tomu dával velkou naději, ale … Opět začalo silně pršet a to přineslo štěstí českému jezdci. Pár stovek metrů před cílem potkal Siemonse jediný pád v závodu a ten zmařil velké naděje. Boroš vycítil šanci a na soupeře se dotáhl, ten znervózněl a po další technické chybě rezignoval a Boroš se mohl radovat.    

“Bojovalo se až do konce a nebylo to jednoduché. V závěru jsem na tom nebyl technicky nejlépe, byl to první závod a bojoval jsem s tím, navíc byly extrémní podmínky, ale vítězství je dobrý vstup do sezony. Po silniční sezoně jsem se cítil dobře, ale musím se sžít s cyklokrosovým kolem a technikou a věřím, že to bude příště lepší. Siemonse znám, letos již pár závodů objel a bylo cítit, že je jistější,” řekl Michael Boroš, kterého nyní čeká další závod TOI TOI Cupu v Hlinsku a poté odlétá na do Ameriky, kde absolvuje dva podniky Světového poháru a dva závody první kategorie kalendáře UCI. “Vůbec nevím co od toho čekat, uvidíme. Rozhodně myslím, že fyzicky jsem ze silnice dobře připraven,” dodal Boroš.

Hned po úvodním kole měla jasná favoritka závodu žen vicemistryně světa Kata Blanka Vasová půlminutový náskok před českou šampionkou Kristýnou Zemanovou a Němkou Judith Krahlovou. Na trati si Vasová počínala naprosto suverénně a po dvou okruzích dvojice pronásledovatelek ztrácela již téměř minutu.

Ve čtvrtém okruhu Zemanová dokázala setřást Krahlovou a s jistotou si dojela pro druhé místo, když se jí nakonec dokázala vzdálit o půl minutu. Na čtvrté místo se před bikerku Čábelickou dostala v závěru Belgičanka Laura Verdonschotová. Nejlepší z juniorek skončila na 11. místě Eliška Hanáková z celku Rexonix Kovo Praha, za vítězkou zaostala o pět a půl minuty.

“Vasová je někde úplně jinde, patři mezi světovou elitu. Dvouminutová ztráta na ní je dost, ale jsem spokojená. Na tomto okruhu jsem se vždy trápila, ale dnes mě to bavilo a jelo se mi dobře,” řekla v cíli Kristýna Zemanová.

Závod juniorů vyhrál Václav Ježek (Brilon Racing team MB) s náskokem 19 vteřin před Filipem Samcem (GAPP System – Kolofix MTB Racing Team) a třetí, úřadující šampion František Hojka (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) zaostal o další tři vteřiny.

Výsledky:

Junioři:

1. Ježek (Brilon Racing team MB) 45:56, 2. Samec (GAPP System – Kolofix MTB Racing Team) +19, 3. Hojka (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +22, 4. Cafueri (It.) +48, 5. Novotný (Dukla Praha) +1:23, 6. Šumpík (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +1:44.

Ženy:

1. Vasová (Maď.) 41:57, 2. Zemanová (Brilon Racing Team MB) +1:49, 3. Krahlová (Něm.) +2:22, 4. Verdonschotová (Belg.) 2:56, 5. Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +3:13, 6. Krzystalaová (Pol.) +4:10.

Muži:

1.Boroš (Elkov Kasper) 1:06:44, 2. Siemons (Belg.) +16, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper) 1:48, 4. Vaníček +2:44, 5. Fiala (oba ČEZ Cyklo Team Tábor) +2:49, 6. Herrmann (Něm.) +3:33.

FOTO Jiří Holý

Autor článku: Jaroslav Cícha