Cyklokros

Cyklokrosové MS v Táboře začne za 50 dnů

Cyklokrosové MS v Táboře začne za 50 dnů

Za necelých padesát dnů budou v Táboře rozděleny medaile na cyklokrosovém MS. V pátek 2. února se při již čtvrtém šampionátu na jihu Čech pojede štafeta, v dalších víkendových dnech pak budou o stupně vítězů usilovat juniorky, junioři, kategorie U23 a elitní závodníci, celkem je tedy v sázce sedm sad medailí.

Pořadatelé z Agentury cyklistika dnes pozvali na prohlídku tratě novináře a ukázali jim, že v přípravách jsou hodně daleko. “Trať připravujeme hlavně s ohledem pro českou reprezentaci, aby měla nějakou výhodu. Některé časti jsou pojmenovány po našich legendách Fišerovi, Šimůnkovi, Štybarovi či Dlaskovi,” řekl šéf organizačního výboru mistrovství Petr Balogh.

Upozornil na skutečnost, že diváci se mohou těšit i na tři velké obrazovky, které jim dokonale přiblíží dění na okruhu, ale i vybudování celkem deseti tribun. “Chceme bláznivé a bouřící prostředí tak, aby diváci naše jezdce vyburcovali. K tomu by měl napomoci i značný počet bubeníků, kteří přijedou z jižní Moravy. Vyzývám všechny fanoušky, aby přišli s vlajkami, trumpetami a píšťalami a věřím, že to bude ta nejlepší podpora pro dobré výsledky našich reprezentantů,” přidal Petr Balogh.

Oficiální web MS Tábor 2024

Zároveň diváky pozval na generálku, kterou bude mistrovství ČR 14. ledna, kdy o medaile budou bojovat junioři, juniorky, ženy elite a muži elite. “A zde se rozhodne o definitivní nominaci na MS. Chtěl bych poděkovat zástupcům města, kraje i státu, bez jejich podpory bychom šampionát nemohli udělat na tak vysoké úrovni,” dodal Balogh.

Starosta města Tábora Štěpán Pavlík, který nazpíval k šampionátu hymnu, řekl. “Pochopitelně se těším, i když s opatrností a trémou, protože pro město je to veliká věc. Stejní lidé to tu ale dělají počtvrté a pořádali řadu závodů Světového poháru. Proto věřím, že vše dopadne dobře a ke spokojenosti závodníků, diváků i organizátorů,” řekl Pavlík a poukázal i na spolupráci s Českými drahami. “Snažíme se vždy pořádat akci s ohledem na obyvatele města. Funkční bude železniční zastávka Čápův dvůr, odkud lze na závodiště dojít pěšky a to je také náš ekologický příspěvek,” dodal starosta města.

Reprezentační asistent trenéra Michal Bednář opět čelil dotazu na zisk šesti medailí. “Nedivím se, že takové ambice po roce 2001 jsou. Máme hodně želízek ve hře, tím prvním bude již páteční štafeta. Pokud budou všichni v pořádku a nastoupíme v nejsilnějším složení, tak již první závod může dopadnout výborně,” řekl Bednář a pochvaluje si přípravu. “Měli jsme zde již tři soustředění – na suchu, na blátě a hlavně i na sněhu. Ještě nás čeká jedno a pak také domácí šampionát, který bude důležitý s ohledem na konečnou nominaci. To je pro naše jezdce velké plus a pokud to na MS dopadne i se sněhem, tak to bude další bonus. Věřím, že všichni naši jezdci budou připraveni velmi dobře,” pokračoval Bednář. 

A s ohledem na medailové ambice zmínil ještě bronzovou Kristýnu Zemanovou z minulého šampionátu v kategorii U23, dále také např. juniora Kryštofa Bažanta. “A nelze přehlédnout juniorky v čele s Amálií Gottwaldovou, které si úspěšně vedou v závodech Světového poháru.”

David Kášek vybojoval v roce 2001 mezi jezdci U23 bronzovou medaili, nyní má na starosti stavbu trati. “Pracuje zde osmnáct lidí. Máme asi tak z osmdesáti procent hotovo, jen chybí ještě nějaké oplocení okruhu, ale trať je již vyznačena kompletně,” řekl David Kášek a prozradil, že celkem bude použito čtrnáct kilometrů oplůtků.

FOTO Jiří Holý

Autor článku: Admin