Čeští cyklokrosaři na ME bez medaile, nejlepší byla osmá Zemanová

Bez medaile se vracejí domů z evropského šampionátu v cyklokrosu v nizozemském Col u Vam čeští reprezentanti. Nejlepší výsledek vybojovala Kristýna Zemanová. Ještě v minulé sezoně juniorka obsadila v kategorii žen U23 skvělé osmé místo a to i přesto, že startovala do závodu až z poslední pozice. V elitní kategorii mužů byl Michael Boroš jedenadvacátý, Šimon Vaníček skončil hned za ním a nejlepší z našich juniorů byl nejlepší šestnáctý Adam Seeman.

V závodu juniorů se od českých mladíků čekal slušný výsledek, ale ten se nedostavil. Ve druhém kole se od všech soupeřů odpoutal Belgičan Aaron Dockx a svou pozici si bezpečně hlídal až do cíle. Nejlepší z našich byl nakonec Adam Seeman. Odstartoval nedobře a po prvním okruhu se ze 38. místa posouval kupředu. Dostal se až na 11. místo, ale prokousávání startovním polem jej však stálo hodně sil a nakonec dojel šestnáctý. Výborně odstartoval Václav Ježek a ještě depem projížděl jako vedoucí jezdec. Potom se začal propadat, zřejmě závod nezvládl psychicky a po jeho polovině odstoupil.

Mezi ženami byla z Češek na startu kategorie U23 jediná Kristýna Zemanová a měla smůlu na startu. “Den před závodem jsme se bavili, že na start půjde jako sedmá, ale poté zřejmě přeslechla své jméno při řazení a nakonec z toho byla poslední pozici ve startovním roštu. Ukázala však, jak je veliká bojovnice. Jela zezadu, ale v polovině prvního kola již byla kolem patnácté pozice. Asi ji to zdravě nakoplo, potom jezdila kolem patnáctky a v závěru bojovala ve skupině jezdící o 8. – 11. místo. V předposledním kole nastoupila, soupeřky odpárala a ve spurtu vybojoval osmé místo,” pokračoval Klouček.

“Ty problémy na startu mě nabudily. Člověk se snaží vyjet body, a pak jede z posledního místa. Dodalo mi to ale odhodlání i když dostat se dopředu bylo těžké, naštěstí se mi to povedlo dost rychle. Moc mi pomohlo fandění a nakonec jsem hodně spokojená a doufám, že v Táboře za týden to bude na Světovém poháru ještě lepší. Před závodem jsem si říkala, že být do desítky by bylo úplně parádní. Dopadlo to, takže z mé strany panuje obrovská spokojenost,” řekla česká nadějná závodnice. Kompletní stupně vítězek obsadily domácí závodnice v pořadí Shirin van Anrooijová, Puck Pietersová a Fem van Empelová.

Stejně jako závodu U23 kralovali mezi muži Belgičané, ale nejcennější medaili nezískali. Pro tu si dojel zkušený domácí Lars van der Haard, spolu s ním šli na stupně vítězů belgičtí jezdci Quinten Hermans a Michael Vanthourenhout.

Od druhého kola se na čele startovního pole seřadilo sedm Belgičanů, Joshua Dubau z Francie a van den Haar. Z dvojice našich reprezentantů byl Šimon Vaníček v cíli druhého okruhu dvacátý, Michael Boroš uzavíral devětadvacetičlenné startovní pole.

Tak to ale nevydrželo dlouho. Na čele se osamostatnil Hermans a trojici pronásledovatelů, která měla po čtyřech okruzích ztrátu čtvrt minuty, tvořili jeho krajané Michael Vanthourenhout, Toon Aerts a nizozemská stálice Lars van den Haar. Před domácími diváky se vypnul k velkému výkonu van der Haar. Ze skupiny pronásledovatelů se dotáhl v sedmém kole na Hermanse, v dalším se mu podařilo na něj získat malý náskok a ten do cíle navýšil na čtvrt minuty.

Boroš, stejně jako Zemanová, ukázal bojovného ducha. Po dobrém startu vyjížděl do terénu těsně za první desítkou, ale při jezdu před prvním depem měl nehezky vypadající pád a než opět naskočil na své kolo, tak byl rázem poslední. “Potěšil mě, že to nezabalil. I bez naděje na dobrý výsledek závod nevypustil a dá se říci, že velmi kvalitně potrénoval,” zdůraznil Petr Klouček.

1. Dockx (Belg.) 47:06, 2. Haverdings (Niz.) +47, 3. Paletti (It.) +48, 4.Vandenberghe (Belg.) +59, 5. Huising (Niz.) +1:08, 6. Akers (Brit.) +1:25, …16. Seeman +2:07, 26. Samec +3:27, 31. Černý +3:52, 40. Kerl +4:36, 43. Kuba +4:59, Ježek (všichni ČR) nedokončil.

Ženy U23:

1. van Anrooijová 44:09, 2. Pietersová +17, 3. van Empelová (všechny Niz.) +1:03, 4. Burquierová +1:19, 5. Fouquenetová (obě Fr.) +1:40, 6. Realiniová (It.) +2:47, …8. Zemanová (ČR) +3:10.

Muži – elite:

1.van der Haar (Niz.) 1:01:44, 2. Hermans +25, 3. V. Vanthourenhout +54, 4. Toon Aetrts +1:34, 5. L. Sweeck +1:52, 6. Adams (všichni Belg.) +2:07, …21. Boroš +5:08, 22. Vaníček (oba ČR) +5:15.