Silnice

České silniční poháry pokračují v Hrabyni

České silniční poháry pokračují v Hrabyni

Silniční cyklistika po odjetí většiny závodů Českých pohárů, Mistrovství České republiky a Mistrovství světa vstupuje do závěrečné části sezony. Čekají nás předposlední kola letošního Brilon Cupu a Škoda Cupu. Oba dva závody se pojedou v Moravskoslezském kraji a v rámci tzv. memoriálu Jana Veselého, jednoho z nejslavnějších československých cyklistů 20. století a absolutního vítěze Závodu míru.

Přesto, že již proběhly národní šampionáty a ve všech kategoriích jsou známi držitelé titulů mistrů republiky, budou diváci svědky soubojů o vylepšení současných tabulkových pozic. A to soubojů ne ledajakých, protože nejlepší národní šampiony doplní mimo jiné i řada českých reprezentantů, kteří startovali na nedávném Mistrovství světa ve Skotsku. 

Jaké souboje a výkony mohou diváci očekávat? „Současný pohled na hodnotící tabulku kategorie Elite ukazuje, že první tři místa zůstanou v týmu Elkov Kasper a borci Matěj Zahálka, Michael Boroš a Dominik Neuman si to rozdají mezi sebou. Závod ale bude stát za to,“ říká Vítězslav Dostál, ředitel a zakladatel závodu. 

„V kategoriích mladší žáci a žákyně bude zajímavé sledovat Adélu Zavadilovou a Mikuláše Zavadila,  oba z týmu Cycling Academy Tábor. Ti nasbírali již přes 400 bodů a oba získali titul mistra ČR. U starších žákyň nastane boj o celkové umístění, kde se Linda Sítková z domácího týmu ACK Stará Ves nad Ondřejnici a Mistryně ČR pokusí převálcovat Karolínu Fridrichovou z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Adélu Paříkovou z Brilon Racing team MB. V ostatních kategoriích je situace vyrovnaná a můžeme se těšit, na bojovná střetnutí o zisk bodů a vylepšení v celkovém hodnocení,“ doplňuje odborný pohled Dostál.

Pořadatel byl na poslední chvíli z technických důvodů donucen zrušit závod Carla kriterijní ligy, který se měl konat v sobotu 2.9. v Porubě a měl tak doplnit víkend plný silniční cyklistiky na Ostravsku. “Za celý organizační tým se chci omluvit především všem závodníkům a jejich týmům, dělali jsme vše pro to, abychom i závod Carla kriterijní ligy uspořádali, ale bohužel se to nepodařilo,” vysvětluje za pořadatele Oldřich Zvolánek.

Brilon Cup
Český pohár mládeže a žen 
Termín konání: 3. 9. 2023
Místo konání: Hrabyně – Národní památník II. Světové války » Háj ve Slezsku » Smolkov » Lhota » Mokré Lazce » Hrabyně
Délka okruhu: 13,3 km
Škoda Cup
Český pohár mužů 
Termín: 03. 09. 2023 od 14.00 hod
Místo konání: Hrabyně – Národní památník II. Světové války » Háj ve Slezsku » Smolkov » Lhota » Mokré Lazce » Hrabyně
Délka okruhu: 13,3 km
Start závodu: 14.00 hodin
Počet okruhů: 12
Počet kilometrů: 159,6 km
O Janu Veselém 
Proč memoriál Jana Veselého: Hluboký vztah k Ostravě a dlouholeté přátelství s ostravskou cyklistickou legendou Vítězslavem Dostálem vedlo po smrti „Českého cyklisty 20. století” Jana Veselého v roce 2003 jeho ženu Evu k udělení práva pořádat memoriál tohoto významného českého sportovce právě v Ostravě. 
Jan Veselý (17. 7. 1923 Plástovice – 10. 2. 2003 Praha) byl český sportovec, cyklista. S jízdou na kole začínal jako pekařský učeň, když v pracovní dny rozvážel na jízdním kole pečivo z pekárny do místních obchodů a na tomtéž kole pak o nedělích závodil. Šestadvacetkrát se stal mistrem Československa, devětkrát se účastnil Závodu míru, jehož 2. ročník v roce 1949 vyhrál s náskokem 12 minut. Na Mistrovství světa v Kodani v roce 1955 vybojoval 9. místo. V roce 1957 pro bolesti zad vzdal Závod míru, tehdejšími vládními kruhy byl však označen za „zrádce dělnické třídy”, byl mu odebrán titul zasloužilého mistra sportu a dva roky nesměl závodit. To ve věku 34 let prakticky znamenalo konec kariéry. Příběh Jana Veselého vylíčil O. Pavel ve své povídce „Když Ti to nejde”. V roce 2000 oficiálně obdržel čestný titul „Československý cyklista 20. století” V závěru svého života se kromě ostatních společensky prospěšných aktivit velmi aktivně angažoval při organizaci dobročinné organizace Bílý kruh bezpečí.V roce 100. výročí jeho narození byla vydána poštovní známka. Jan Veselý na poštovní známce. Je na ní portrét cyklisty Jana Veselého z časů jeho největší sportovní slávy. Je zde znázorněn s vítězným úsměvem na tváři, v dresu národního cyklistického družstva se zlatým věncem, trofejí za 1. místo v Závodě míru. Zobrazené motivy celé emise překlenují období od roku 1939, kdy Jan Veselý započal svoji sportovní kariéru vítězstvím v závodě pekařských učňů v Modřanech až do roku 1949, kdy se stal absolutním vítězem Závodu míru.

Autor článku: Admin