Silnice

Bittner druhý v etapě, Mathias Vacek celkově třetí

Bittner druhý v etapě, Mathias Vacek celkově třetí

Velice úspěšný Závod míru U23 mají za sebou čeští jezdci pod vedením trenéra Tomáše Konečného. Mathias Vacek skončil v celkové klasifikaci třetí, Pavel Bittner dnes v závěrečné etapě se startem i cílem v Jeseníku skončil podruhé v letošním ročníku druhý.

Bittner podruhé bojoval o vítězství v etapě a podruhé těsně prohrál. Ve finiši po 167 kilometrech na náměstí v Jeseníku rozhodla o prvenství Brita Samuela Watsona až cílová kamera, která sebrala radost českému mladíkovi. Mathias Vacek projel cílem v hlavním pelotonu na třicátém místě a v celkovém hodnocení tak udržel konečnou třetí pozici. Celkovým vítězem se stal Belgičan Lennert Van Eetvelt, který nejlépe zvládl sobotní klíčový dvojí výjezd na Dlouhé Stráně.

Peloton od začátku dnešní poslední etapy s celkovým převýšením 2340 metrů příliš nezávodil, do úniku se tak dostaly různé skupinky jezdců, z nichž se po chvíli vykrystalizovala devítičlenná skupina závodníků, která měla v jednu chvíli náskok až osm minut. Peloton se však za polovinou trati rozhodl zrychlit, uprchlíky začal sjíždět a nakonec nedlouho před cílem také dostihl. Čeští závodníci se sice dnes snažili dostat Mathiase Vacka v celkovém pořadí výš, ale nepodařilo se jim to.

Bittner si prožil radost i mírně zklamání. V cíli ho totiž vyhlásili za vítěze, ale panovaly nejasnosti z extrémně těsného finiše, který rozhodčí přezkoumali a pořadí nakonec změnili. Změnu mu osobně přišel říct nakonec vítězný Watson. Bittnerovi nezbývalo nic jiného, než mu pogratulovat. „Nebyl jsem si jistý, protože někdo říkal, že jsem první, pak zase druhý, ale tak to prostě je,“ litoval nakonec Bittner, který byl druhý také v páteční etapě rovněž s cílem v Jeseníku.

„Takže zklamaný určitě nejsem, dnes jsem přejel vrchařské prémie a ještě dokázal takhle dobře zaspurtovat. Bylo to těsně, ale to se stává. Věřil jsem si, jen se to o kousek nepodařilo,“ pokrčil Bittner rameny. Celkově hodnotil Závod míru kladně. „O moc lepší to celé moc být nemohlo, kdyby včera Maty (Mathias Vacek) ještě vyjel o trochu lépe na Dlouhé Stráně, mohlo to být lepší. Ale nechal tam život, celý tým jel čtyři dny super. Já jsem moc spokojený,“ dodal Bittner.

Mathias Vacek chtěl vyhrát celkově, ale ani on nebyl po závodu nijak zvlášť mrzutý. „Mohlo to být vítězství, ale člověk se pořád může zlepšovat a do budoucna ještě snad nějaká vítězství přijdou,“ řekl Vacek, který v Jeseníkách vyhrál úvodní prolog a byl čtvrtý v sobotní etapě. „Jsem s tím spokojený, dneska už by mi nepomohlo nic, soupeři si to uhlídali, byli výborní, nešlo tam toho už moc dneska vymyslet. Těch kopců nebylo tolik a tak těžký, nešlo udělat větší rozdíl. Na konci se jelo rychle, z toho se ujet nedalo,“ hodnotil devatenáctiletý český talent.

Výsledky:

3. etapa: Jeseník – Jeseník (166,7 km):

1. Watson (Brit.) 4:08:26, 2. Bittner (ČR), 3. Rertailleau (Fr.), 4. Uhlig (Něm.), 5. Vercher (Fr.), 6. Madsen (Dán.), …30. M. Vacek, 33. K. Vacek, 38. J. Ťoupalík +10, 41. Řepa (všichni ČR) +44, 60. Voltr +3:27, 66. Kmínek (oba Sazka Regional Team) +5:41, 69. Řeha (ČR), 70. Říman oba +5:43, 92. Fiala +11:28, Dostál (všichni Sazka Regional Team) nedokončil.

Konečné pořadí:

1. van Eetvelt (Belg.) 11:21:06, 21. Porter (Austr.) +13, 3. M. Vacek +14, 4. Madsen +20, 5. Gonzalez (Šp.) +23, 6. Clynhens (Belg.) +27, 7. K. Vacek +42, …30. A. Ťoupalík +7:16, 33. Voltr +9:09, 38. Bittner +11:16, 47. Řepa +15:06, 73. Říman +24:01, 75. Řeha +24:32, 78. Kmínek +26:43, 98. Fiala +39:56.

FOTO Závod míru

Autor článku: Jaroslav Cícha