BMX

Bartůňková vyhrála a Neužil druhý na EP v Benátkách nad Jizerou

Bartůňková vyhrála a Neužil druhý na EP v Benátkách nad Jizerou

Skvěle si vedli čeští bikrosaři v sedmém dílu Evropského poháru, který se po dlouhých letech jel na české trati. V Benátkách nad Jizerou skončil mezi jezdci kategorie U23 Marek Neužil druhý a Eliška Bartůňková dokonce v této kategorii zvítězila.

Vzhledem k tomu, že žen a závodnic do 23 let se na startu sešlo málo, tak obě kategorie závodily společně. Bartůňková sice ve finále skončila na pátém místě, na němž jela po trochu nepovedeném startu až do cíle, ale kvartet závodnic před ní byl z kategorie elite, a tak se mohla radovat z vítězství. “Závodilo se mi celkem skvěle, před domácím publikem je to určitě jiné než na tratích ve světě. Jely jsme společně s eliťačkami, ale ve svoji kategorii jsem vyhrála. Vítězství to ale asi pro mě není úplně to největší, nebylo nás na startu tolik,” říkala Eliška Bartůňková v cíli.

Neužil zvládl čtvrtfinále skvěle když v něm zvítězil, Adam Bábek postoupil do semifinále ze čtvrté pozice. Oba se sešli v semifinále v jedné z jízd, kterou Neužil vyhrál, jeho kolega již tak úspěšný nebyl a nepostoupil. Ve finále se po startu usadil Neužil za Caspersem Pipersem z Nizozemska na druhé pozici a tam vydržel až do cíle.

“Za mě je spokojenost veliká, je to moje první podium na Evropském poháru a navíc jsem ho vybojoval na domácí půdě. Na první rovince chybělo lepší projetí prvního skoku kde to nebylo nejrychlejší a potom jsem již neměl šanci se dostat na první místo, ale druhá příčka je skvělá,” zhodnotil závod Marek Neužil.

Juniorka Sabina Košárková postoupila s jistotou ze semifinále ze druhého místa do finále. V něm šla po startu do vedení, ale v první zatáčce jí podklouzlo kolo, skončila na zemi a do cíle dojela šestá. Mezi chlapci kategorie 15-16 let Viktor Chudoba až do finálové jízdy jen vyhrával, ale v závěrečné jízdě skončilo třetí, Elen Lapková ve stejné kategorii skončila osmá.

Výsledky:

Chlapci 16-16. let:

1. Simonsen (Dán.), 2. Lüthi (Švýc.), 3. Chudoba (ČR).

Dívky 15-16 let:

1. Challisová (Brit.), 2. van der Haarová (Niz.), 3. Braghiová (It.), …8. Lapková (ČR).

Juniorky:

1. Classensová (Švýc.), 2. Harveyová (Brit.), 3. Wolfsová (Belg.), …6. Košárková (ČR).

Junioři:

1. Lang (Niz.), 2. Habert (Fr.), 3. Hartman (Niz.).

Muži U23:

1. Pipers (Niz.), 2. Neužil (ČR), 3. Skrzpek (Něm.), 4. Treimanis (Lot.), 5. Ouwendorp (Niz.), 6. Vranckx (Belg.), 7. Szell (Něm.), 8. Garcia (Šp.).

Ženy elite a U23:

1. Kejlstrupová, 2. Balleová (obě Dán.), 3. Wissingová (Niz.), 4. Williamsová (N. Zél.), 5. Bartůňková (ČR), 6. de Waardová (NIz.), 7. Valentinová (Fr.), 8. Rungeová (Něm.).

Muži:

1.Gommers (Belg.), 2. Butti (Švýc.), 2. Goosens (Niz.), 3. Krieger (Lot.), 4. Bogaert, 5. Verhoven (oba Belg.), 6. Fantoni (It.), 7. Sargat (Dán.).

FOTO Nico van Dartel

^wj#806 KOSARKOVA, Sabina (Czech Republic) Women Junior
^wu#502 BARTUNKOVA, Eliska (Czech Republic) Women Under 23

Autor článku: Jaroslav Cícha