Alaphilippe rozjásal Francii, z Čechů na MS nejlepší Hirt

Závěrečným silničním závodem mužů vyvrcholilo dnes v itaské Imole zkrácené mistrovství světa, když o medaile bojovali pouze elitní muži a ženy. A největší radost připravili svým příznivcům cyklisté Francie, konkrétně Julian Alaphilippe ze stáje Deceuninck-Quick Step. Osmadvacetiletý jezdec vrátil svoji na zemi na zlatý stupeň po dlouhých 23 letech, kdy naposledy slavil galský kohout zásluhou Laurenta Brocharda.

Nejlepším z českého kvarteta byl účastník nedávné Tour de France Jan Hirt, jenž obsadil 59. místo, o pět míst za ním byl Jakub Otruba a český mistr Adam Ťoupalík dojel na 71. místě, Josef Černý náročný závod na 258 kilometrů nedokončil.

Alaphilippe dotáhl až ke zlatému konci nástup, k němuž se odhodlal ve stoupání zhruba 13 kilometrů před cílem. Náskok navýšil až na čtvrt minuty, což už nedokázala silná skupina pěti pronásledovatelů stáhnout. Stejně jako v páteční časovce si vyjel stříbro Belgičan Wout Van Aert, třetí skončil Švýcar Marc Hirschi. Týmový kolega Zdeňka Štybara Alaphilippe již dokázal vyhrát pět etap na Tour de France a jednu na Vueltě. Loni dokončil “Starou dámu” jako celkově pátý, ale dnes se dočkal největšího úspěchu kariéry.

Nejen 258 kilometrů, ale více než 5000 výškových metrů, to čekalo na nejlepší světové jezdce. Už 70 kilometrů před cílem byl dojet únik sedmičky jezdců. Na čele pelotonu zvýšili tempo Francouzi a Belgičané a peloton tím zredukukovali na polovinu jezdců. Asi 42 kilometrů před cílem zaútočil vítěz letošní Tour Tadej Pogačar ze Slovinska, vypracoval si až půlminutový náskok na skupinu, ve které po jeho útoku zbylo sotva 30 cyklistů. A s tímto náskokem vjížděl i do závěrečného z devíti okruhů v Imole, ale soupeři byli proti.

Stíhali jej belgičtí jezdci Tim Wellens, Tiesj Benoot, ale dojel jej až Nizozemec Tom Dumoulin a s ním i zbytek skupiny favoritů. Poté útočili Italové Damian Caruso, Vincenzo Nibali, Kolumbijec Rigoberto Uran, ale vše marné. Na prudké poslední stoupání na Gallisternu tak adepté na medaile vjeli pohromadě. První nastoupil Hirschi, po něm Polák Michal Kwiatkowskiho a nakonec Alaphilippe a právě jemu to vyšlo. Za ním se hnali pronásledovatelé, chvíli spolupracovali, poté taktizovali, a tak už tři kilometry před cílem bylo jasné, že o mistru světa je rozhodnuto. Svoji skvělou sezonu podtrhla dalším skvělým výsledkem vítězným spurtem o stříbro van Aert a domů pojede se dvěma těmito kovy. Bronz pro sebe těsně urval Hirschi před Kwiatkowským.

Výsledky:

Muži (258,2 km):

1. Alaphilippe (Fr.) 6:38:34, 2. van Aert (Belg.), 3. Hirschi (Švýc.), 4. Kwiatkowski (Pol.), 5. Fuglsang (Dán.), 6. Roglič (Slovin.) všichni +24, 7. Matthews (Austr.), 8. Valverde (Šp.), 9. Schachmann (Něm.), 10. Caruso (It.) všichni +53, …59. Hirt +19:42, 64. Otruba, 71. A. Ťoupalík oba +21:59, Černý (všichni ČR) nedojel.