Silnice

Alaphilippe je opět světovým šampionem, Štybar skončil sedmý

Alaphilippe je opět světovým šampionem, Štybar skončil sedmý

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe obhájil v Lovani titul mistra světa v závodu s hromadným startem. Zdeněk Štybar obsadil v Belgii sedmé místo a postaral se o druhé nejlepší umístění českých reprezentantů od roku 1927, kdy se jel silniční závod poprvé. Nejlepším českým výsledkem v samostatné historii ČR zůstává tři roky stará šestá příčka Romana Kreuzigera z MS v Innsbrucku.

Za skvělé divácké kulise v závodu z Antverp do Lovaně se zrodilo několik úniků, ale hlavní pole s favority je mělo bezpečně pod kontrolou. Závod gradoval až v samém závěru 268 kilometrů dlouhého boje. Od začátku byli velice aktivní především francouzští jezdci. Do úniku se dostal Valentin Madouas, další jezdci se snažili znepříjemnit pobyt v pelotonu ostatním závodníkům častými nástupy.

Asi šedesát kilometrů do cíle zvýšil tempo ve stoupání na kostkách Alaphilippe.  Za něj se zavěsili favorit Wout van Aert (Belg.), velice aktivně jedoucí Zdeněk Štybar, Slovinec Matěj Mohorič a Sony Colbrelli z Itálie. Postupně se k nim dotáhli ještě další jezdci včetně Nizozemce Mathieu van der Poela nebo Toma Pidcocka z Británie. Dohromady sedmnáct cyklistů si rychle vypracovalo náskok na zbytek startovního pole a bylo jasné, že o vítězi se bude rozhodovat mezi nimi.

Dvacet kilometrů před cílem začal úřadovat Alaphilippe. V prudkém stoupání nasadil ostré tempo a nikdo další mu nestačil. Poslední kilometr už si užil naplno a mohl slavit, neboť do cíle přijel s více než půlminutovým náskokem. Stříbro získal Nizozemec Dylan van Baarle, bronz Dán Michael Valgren. Devětadvacetiletý Francouz triumfoval druhým rokem po sobě jako teprve sedmý jezdec v historii a příští rok v Austrálii se bude moct pokusit zopakovat kousek Petera Sagana, jenž dosáhl v letech 2015 až 2017 na zlatý hattrick.

Uspěl Štybar, sedmé místo je jeho osobní maximum při devátém startu na MS. Dlouho kontroloval dění v čele závodu, ale ani on nestačil na nástup Alaphilippa v závěru. Štybar dokončil závod hned za Britem Thomasem Pidcockem, na vítěze ztratil minutu a šest sekund.

„Chtěl jsem udělat co nejlepší výsledek a věděl jsem, že když přijedu s van Aertem a van der Poelem, nebudu mít tak velkou šanci. Výsledek mohl být lepší. Když Alaphilippe nastupoval, byl jsem vzadu. A když pak nastoupil Valgren, zůstal jsem sedět a teď mě to mrzí. Jsem ale rád, že jsem byl schopen pokrýt útoky těch nejlepších závodníků. Zvedlo mi to sebevědomí i na Paříž-Roubaix, které se jede příští týden,“ řekl Zdeněk Štybar.

Výsledky (268,3 km):

1. Alaphilippe (Fr.) 5:56:34, 2. van Baarle (Niz.), 3. Valgren (Dán.), 4. Stuyven (Belg.), 5. Powless (USA) všichni +32, 6. Pidcock (Brit.) +49, 7. Štybar (ČR) +1:06, 8. M. van der Poel (Niz.), 9. Sénéchal (Fr.), 10. Colbrelli (It.) všichni +1:18, …32. Vakoč +6:27, Černý, Kukrle (všichni ČR) nedokončili.

Autor článku: Jaroslav Cícha