Dráha

500 + 1 kolo: Velká cena ZEMAKO již v úterý

500 + 1 kolo: Velká cena ZEMAKO již v úterý

55. ročník mezinárodního bodovacího etapového závodu

V úterý 17. května, odstartuje na brněnském velodromu prestižní mezinárodní bodovací etapový závod 500 + 1 kolo. Pořadatelům z TJ Favorit Brno se na letošní 55. ročník, který se jede jako Velká cena Zemako, podařilo zajistit kvalitní konkurenci. K vidění budou závodníci z více než 9 zemí světa. Kromě tuzemské špičky dráhařů z Dukly Praha, domácího Favoritu Brno a Prostějova se na start postaví cyklisté z Bulharska, Itálie, Izraele, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. 

Závod je rozdělen do pěti etap, v každé etapě se jede 100 kol, což na brněnském velodromu činí vzdálenost 40 km. V úterý a ve středu dráhaři absolvují po dvou etapách, vrcholem bude poslední čtvrteční etapa na 100 + 1 kolo. V posledních ročnících bývá zvykem, že až poslední dvě bodování závěrečné etapy určí absolutního vítěze a závod je tak dramatický do posledních okamžiků.

Dráhový podnik tohoto formátu je celosvětově jedinečným a k jeho kouzlu ještě přispívá, že se jede na jednom z nejstarších dosud funkčních velodromů na světě. Brněnský velodrom byl slavnostně otevřen v roce 1889 a na svém místě tak stojí již více než 133 let.

Přijede i Saganův pokořitel

Obhájce vítězství Szymon Sajnok z Polska nestartuje a tradičně silní Poláci budou v hlavním závodě startovat pouze s dvojicí závodníků. Již pravidelným účastníkem dráhových závodů v Brně se stal italský tým Friuli, v jehož dresu do závodu nastoupí Matteo Donega, vítěz z roku 2019. Velmi silné bude kvarteto německé dráhové reprezentace. Barvy Izraele bude hájit mimo jiné Itamar Einhorn, vítěz závěrečné etapy loňského ročníku Okolo Slovenska, kde v cílovém spurtu porazil hvězdu světového pelotonu Petra Sagana. Početní převahu však budou mít Slovinci a Maďaři, kteří do závodu nastoupí shodně s pěticí závodníků. Domácí Favorit Brno bude spoléhat na Adama Křenka, Štěpána Širokého a Martina Čepka, kteří mají za sebou dráhový UCI podnik Grand Prix Tel Aviv, kde prvně jmenovaný obsadil 6. místo ve scratchi. Celkem se do elitního závodu přihlásilo přes 40 dráhařů.

Mládež ozdobí mistr světa i mistr Evropy

Hlavnímu závodu budou každý den předcházet závody žen a mládežnických kategorií. I v těchto kategoriích bude k vidění mezinárodní konkurence a mladí čeští závodníci mají jedinečnou možnost porovnat se v domácím prostředí s vrstevníky ze Slovinska, Maďarska, Rakouska a Slovenska. V juniorské kategorii bude největším tahákem účast mistra světa z omnia Radovana Štece (MS Káhira 2021) a mistra Evropy ve vylučovacím závodě Matyáše Koblížka (ME Apeldoorn 2021).

Program

V úterý 17. května začíná závodní program v 12:30 bodovacími závody mládežnických kategorií. Starty elitní kategorie jsou na programu přibližně od 14:30 respektive 18:30. Ve středu 18. května se elitní dráhaři utkají od 12:30 a od 18:30 a závěrečná rozhodující etapa je na programu v neděli 27. května od 15:00. V průběhu jednotlivých dní absolvují své závody také ženy a mládežnické kategorie.

Autor článku: Admin