Paracyklistika

5 medailí pro českou výpravu ze SP Ostende

Česká výprava si ze Světového poháru v Ostende odváží celkem pět medailových úspěchů. Pavlína Vejvodová (T1) získala dvě stříbrné medaile v kategorii tricyklistek, zatímco Patrik Jahoda (H1) a Jindřich Mašín přidali do sbírky tři bronzové medaile, přičemž Jahoda dvakrát zdobil stupně vítězů v kategorii handbikerů a Mašín (T2) jednou v kategorii tricyklistů. Další a zároveň poslední zastávka SP proběhne ve dnech 16. až 19. května v italském Maniagu.

Už pátek nicméně přinesl dramatické závody. V akci se představili dva čeští reprezentanti, a to Ivo Koblasa a Jan Moštěk, kteří se pustili do souboje s elitou světové paracyklistiky. Koblasa závodil v kategorii C2 společně s dalšími 28 závodníky, zatímco Moštěk se postavil na start v kategorii C3, kde ho čekalo 32 soupeřů.

Ivo Koblasa vyjel na trať ve 13:42 a předvedl výkon, který mu zajistil čtrnácté místo v celkovém pořadí. Jeho dnešní jízda (čas 15:36.395 na 9,85 kilometrů) v náročných podmínkách mu sice nezajistila umístění v elitní desítce, ale ještě na něj čeká nedělní silniční závod, ve kterém jistě bude chtít útočit vyšší příčky.

Ivovi se dnešní časovka bohužel moc nepovedlaPřišlo mi, že jel moc těžkopádně, na těžký převod. Zjednodušeně řečeno mi přišlo, že nebyl vůbec ve formě,“ zhodnotil zklamaně Koblasův výkon reprezentační trenér Lukáš Petr.

Reprezentační nováček Jan Moštěk se na trať vydal později, a to ve 16:48. Mezitím se podmínky na trati táhnoucí se podél pobřeží Severního moře umírnily a český jezdec tak dokázal předvést poctivý bojovný výkon. Na konečném žebříčku se umístil na 26. pozici. Přestože se mu nepodařilo dosáhnout lepšího výsledku, jeho start v Ostende byl především o sbírání zkušeností, a to se povedlo.

S Honzovým výkonem jsem poměrně spokojený. Je to úplný nováček na mezinárodní scéně a samozřejmě jsme počítali s tím, že v tak silné konkurenci nebude hned útočit na nějaká elitní umístění. Podařilo se mu porazit několik soupeřů, ale na ty nejlepší jezdce měl nepřekvapivě velkou ztrátu,“ okomentoval Lukáš Petr výkon druhého dnešního závodníka v českých barvách.

V sobotu pak na Světového poháru v Ostende v Belgii se český tým postavil na start silničního závodu s velkými ambicemi. Soutěžilo šest našich paracyklistů, kteří předvedli solidní výkony a dva z nich se dokonce dostali i na stupně vítězů.

Závody tricyklistů zahrnovaly trať o délce 29,6 kilometrů, zatímco handbikeři se mohli vydat na tratě dlouhé buď 49,3 kilometrů (Patrik Jahoda s Kateřinou Antošovou) nebo 69 kilometrů (Václav Antal).

Jedním z výborných výsledků bylo umístění Jindřicha Mašína (T2) na solidním sedmém místě. Sám však s dnešním výkonem spokojen nebyl. Dle vlastních slov doplatil na určitou nezkušenost a špatnou strategii, ale i tak pro něj půjde – vzhledem k bronzu ze čtvrteční časovky – o velmi úspěšnou zastávku série letošního Světového poháru.

Petr Berger (T1) ukázal bojovný výkon, ale dojel až na desátém místě, které bohužel znamenalo poslední pozici v jeho kategorii.

To Pavlína Vejvodová (T1) se opět ukázala jako výjimečná závodnice a zopakovala svůj skvělý výsledek z časovky, když skončila druhá.

Jsem unavená, ale i spokojená se svým výkonem. Trať nebylo těžká, ale také jsem si to moc neužívala. Bylo pro mě docela nové to, že jsem místy jezdila ve skupinkách,“ zhodnotila dnešní závod česká medailistka.

Na stupních vítězů se objevil i Patrik Jahoda (H1), který si odnesl bronzovou medaili. Jeho cesta k úspěchu však nebyla bez překážek, když za cílovou linií došlo k nepříjemné kolizi s jezdkyní z jiné kategorie. Naštěstí se náš závodník, i jeho handbike, vyhnul zranění.

Ten závod byl fakt úžasný, fakt jsem se strašně moc bavil. Z mého pohledu to byla totální cyklistika. Zkoušel jsem útočit, párkrát jsem byl i ve vedení, moc jsem si to celé užil,“ pochvaloval si dnešní silniční závod Patrik Jahoda, naše jednička v jízdě na hadbiku.

Kateřina Antošová skončila v kategorii H3 na slušném jedenáctém místě. Václav Antal (H3), který startoval z českých závodníků jako poslední, se první část závodu držel v popředí celého pelotonu. Bohužel dvě kola před finišem nešťastně havaroval a po návratu na trať dojel poslední z hodnocených jezdců.

Poslední soutěžní den v pořadí druhého letošního Světového poháru přinesl zajímavé momenty na silničním závodě, který se jel na 69 kilometrů v sedmi okruzích. Jediní dva čeští reprezentanti na startu se mohli těšit z jízdy v ideálních klimatických podmínkách.

Zkušenější Ivo Koblasa (kategorie C2) předvedl solidní výkon v čase 1:54:00 a dojel na odpovídajícím 11. místě. Koblasa, který se momentálně specializuje spíše na dráhovou cyklistiku, potvrdil svou univerzálnost a vytrvalost na traťovém okruhu. V jeho kategorii startovalo celkem 29 paracyklistů.

Se svým umístěním jsem spokojený hodně. Teprve nedávno jsem se vrátil z mistrovství světa v Brazílii, přípravu jsem měl zaměřenou spíš na dráhu a nenajel jsem tak potřebný objem. Vždycky to může být lepší, ale jsem rád, jak to dopadlo. Na příštím Světovém poháru v Itálii to může být ještě lepší,“ vysvětlil po závodě své pocity Ivo Koblasa.

Nová tvář na poli Světového poháru, Jan Moštěk, debutoval s přehledem, finišujíc na 24. místě. Jeho výkon získal uznání od reprezentačního trenéra Lukáše Petra, který ocenil především jeho bojovnost a pozitivní výsledný čas 1:49:34.