Paracyklistika

Vejvodová a Jahoda vezou z SP Ostend medaile!

Sobotní sychravý den na SP v Ostende se nesl ve znamení silničních závodů, do kterého nastupili všichni závodníci kategorií handbike (H) a tricykl (T). Česká reprezentace měla ve startovním poli hned několik adeptů na kvalitní umístění.

Jako první se ne na startovní rošť postavila Pavlína Vejvodová z kategorie WT1 a postarala se o další senzační stříbrnou medaili! Umístěním navázala na svou druhou příčku z časovky a rozšíří tak svou sbírku o další 2 cenné kovy. Trenér Pavlíny, Zdeněk Mlynář, hodnotí výkon své svěřenkyně následovně: „Pavlína se ještě cítila otřesná z pádu, který utrpěla na tréninku, nicméně podala statečný výkon. Trošičku ji zpomalila kolize ihned po startu, kde ztratila kontakt s Marieke van Soest a celý závod jezdila cca 10 vteřin od zlata. V posledním kole se trošku zlomila a skončila druhá.“

Vynikající silniční závod zajel také Patrik Jahoda, který musel spolknout velmi hořkou pilulku po své čtvrteční časovce, kde podal životní výkon, avšak musel se velmi těsně spokojit se čtvrtým místem. Silniční závod zvládl na výbornou a vybojoval třetí, tedy bronzovou příčku. “Dnešek pro mě byl snad nejdůležitější závod v životě. Po časovce jsem byl v obrovské depresi. I přes super výkon jsem skončil až čtvrtý. V silničním závodě jsem si chtěl zlepšit náladu, ale upřímně jsem moc nevěřil, že se dokážu dostat na bednu. Po startu bohužel už tradičně ujel Belgičan s Italem a já byl ve skupině s dalšími pěti závodníky. Spolu s Američanem Wilcoxem jsme udávali tempo a postupně se zbavili ostatních členů skupiny. Oba jsme spolupracovali a chtěli jsme dojet vedoucí dva závodníky. Povedlo se nám je stáhnout na pouhých dvanáct vteřin, už jsme je viděli kousek před sebou, ale nakonec nám došly síly a bojovali jsme mezi sebou o bronz. Na začátku posledního kola jsem zaútočil na kostkovaném úseku a postupně jsem si na Američana vypracoval třicet vteřin náskok, který jsem udržel až do cíle a dojel si pro bronz. Byl to opravdu nádherný závod.” Hodnotil Patrik svůj silniční závod v Ostende. Spokojená se svým výsledkem byla také handbikerka Katka Antošová, která dokončila závod na 9.místě a vylepšila tak o jedno místo svůj výkon z časovky.

Velkou podívanou nabídnul závod kategorie MH3. Čeští borci – Vašek Antal, Tomáš Mošnička a Pavel Děcký startovali ze zadních pozic a museli se „probíjet“ bezmála 50ti členným pelotonem dopředu. Nejlépe se v tomto ohledu dařilo Vaškovi Antalovi, který do posledního kola bojoval o umístění v TOP 12. Rovinatá trať v Ostende Vaškovi sedí a svůj výkon hodnotí takto: „Start z předposlední řady. Probojovat se do první skupiny přes cca 50 závodníků už bylo nad mé síly, a tak jsem bojoval v druhé skupině o Top 12, ale nakonec to stačilo “pouze” na 15. místo.“ Mošnička dokončil závod na 28.místě. Děcký nakonec obsadil 36. pozici. Silniční závod v kategorii MH4 odjel také Dušan Juřička, který v Ostende hlavně sbíral cenné zkušenosti a umístil se na 24.místě.

Umístění z časovky zopakovali kluci z kategorie MT1, akorát v opačném gardu. Roman Šejna se umístil desátý a o jedno místo tak překonal svého týmového kolegu – Petra Bergra. Závod obou borců hodnotí jejich trenér – Zdeněk Mlynář: „Petr zajel slušný výsledek, jel úplně naplno, ale na víc, než 11. místo to nestačilo a Roman po zdravotních komplikacích jel sice lépe než na časovce, ale víc jak 10. místo se nedalo očekávat.

Velmi úspěšný den vyhodnotil reprezentační kouč Lukáš Petr těmito slovy: „Patrik jel od začátku závodu ve dvojici s americkým soupeřem o třetí místo. Společně se snažili dostihnout vedoucí dvojici, v posledním kole se však Patrikovi podařilo od svého soka odpoutat a neohroženě si dojel pro bronzovou medaili. Radost nám udělala i Pavlína, vedoucí závodnici měla celý závod na dohled a bezpečně kontrolovala druhou příčku. Bojovný výkon na závěr dne předvedl Vašek, ze zadních pozic na startu předjel více než třicet soupeřů a dokončil na hezkém 15.místě. Za dnešní den chci pochválit celou Českou výpravu za vzornou reprezentaci.

Zítra na nás čeká poslední den světového poháru v Ostende a představí se nám Ivo Koblasa (MC2) v bojích o cenné kovy s velkou konkurencí.

Výsledkový servis

WT1

1. VAN SOEST, Marieke (NED) 1:03:37
  2. VEJVODOVÁ, Pavlína (CZE) 1:04:38 (+01:01)
  3. GAUTIER, Shelley (CAN) 1:11:01 (+07:24)

MH1

1. HORDIES, Maxime (BEL) 1:38:00
  2. CORNEGLIANI, Fabrizio (ITA) 1:38:04 (+00:04)
  3. JAHODA, Patrik (CZE) 1:39:32 (+01:32)

WH3

1. ZEYEN, Annika (GER) 1:45:49
  2. PARKER, Lauren (AUS) 1:45:49 (+00:00)
  3. LI, Huaxian (CHN) 1:46:02 (+00:13) … 9. ANTOŠOVÁ, Kateřina (CZE) 1:58:05 (+12:16)

MH3

1. DEBERG, Jean-Francois (BEL) 1:42:34
  2. TARSIM, Riadh (FRA) 1:42:34 (+00:00)
  3. QUAILE, Johan (FRA) 1:42:34 (+00:00) … 15. ANTAL, Václav (CZE) 1:43:56 (+01:22)28. MOŠNIČKA, Tomáš (CZE) 1:54:50 (+12:16) 36. DĚCKÝ, Pavel (CZE) (-1 kolo)

MT1

1. LU, Rongfei (CHN) 0:57:52
  2. CHEN, Jianxin (CHN) 0:57:52 (+00:00)
  3. FARRONI, Giorgio (ITA) 0:57:52 (+00:00) … 10. ŠEJNA, Roman (CZE) 1:05:28 (+07:36)11. BERGER, Petr (CZE) 1:05:57 (+08:05)

MH4

1. FRITSCH, Joseph (FRA) 1:39:51
  2. VAN DE STEENE, Jonas (BEL) 1:39:51 (+00:00)
  3. BOSREDON, Mathieu (FRA) 1:39:51 (+00:00) … 24. JUŘIČKA, Dušan (CZE) (-1 kolo)

Autor článku: csc-admin csc-admin