Z Čechů při SP v cyklokrosu v Zonhovenu nejlepší Hanáková

Osmé místo juniorky Elišky Hanákové je nejlepším výsledkem českých jezdců v dalším dílu seriálu Světového poháru, který se dnes jede v belgickém Zonhovenu. Mezi muži skončil Michael Boroš šestnáctý, v závodu žen Kristýna Zemanová dojela na 25. místě, závod žen opanovala Shirin van Anrooijová z Nizozemí.

Ve dvanáctém závodě SP opět potvrdili svoji cyklokrosovou nadvládu nad ostatními soupeři Wout van Aert z Belgie a Nizozemec Mathieu van der Poel. Po bezchybném výkonu vyhrál prvně jmenovaný, M. van der Poel skončil stříbrný. Okruh v Zonhovenu neodpouští chyby. Van der Poel udělal jednu hned v prvním z osmi kol, ale dokázal se rychle vrátit na samotné čelo, kde spolu s van Aertem a M. Vanthourenhoutem vytvořili vedoucí skupinu. Třetí jmenovaný ale hned ve druhém okruhu odpadl. Ve třetím kole van der Poel ovšem na první pozici šel k zemi na písku podruhé a jeho velký soupeř van Aert rychle získal deset vteřin k dobru a to Nizozemce jej zlomilo.

Z Čechů velmi dobře odstartoval Adam Ťoupalík, když se držel v závěru první dvacítky, jen o pár míst za ním jel Boroš a kolem 30. místa Zdeněk Štybar, který však po technických problémech ze závodu v jeho polovině odstoupil. Boroš, který se do terénu vrátil po přípravném silničním kempu, se postupně propracovával kupředu a nakonec z toho bylo velmi solidní umístění. To že cyklokros nezapomněl ukázal i A. Ťoupalík, jež při svém letošním prvním startu skončil na 22. místě a vybojoval první body. Van Aert na čele neustále navyšoval svůj náskok a nakonec zvítězil o 1:23 před van der Poelem, který se v šestém kole odpoutal od L. Sweecka a M. Vanthourenhouta, s nimiž bojoval o druhé místo.

V závodě žen opět zcela kralovaly Nizozemky a i v jejich závodě to bylo o chybách. Těch se dokázala vyvarovat vítězná Shirin van Anrooijová, pro druhou pozici si dojela s jednou chybou Puck Pietersová a třetí byla po dvou pádech Fem van Empelová, přesto si udržela v průběžném pořadí SP pohodový náskok 35 bodů před Pietersovou. Česká šampionka Zemanová odstartovala dobře kolem desáté pozice, ale pak se postupně propadala. Po polovině závodu měla pád a písek vykonal své, když jí hodně drhlo kolo a propadala se dál a v následném okruhu ji rozhodčí ze závodu odvolali.

„Eliška (Hanáková) zajela určitě dobře a mám radost, že její forma má neustále stoupající úroveň. Dlouho se držela hodně vepředu a mohla skončil i někde kolem čtvrtého místa. V závěru ale měla jeden pád a také chybovala v písku a klesla. Velmi solidně zajela také Kateřina Douděrová, která po kolizi po startu najížděla do terénu se stometrovým odstup za předposlední závodnicí. Postupně šla ale dopředu a kdyby se jelo déle, tak by ještě skončila výše,“ řekl reprezentační kouč Petr Klouček.

„Václav Ježek také předvedl solidní výkon, ale v tom písku mu to tak nešlo. Docela slušně zajel Václav Samec a příjemně překvapil František Hojka. Ten startoval až ze zadních pozic a hodně se posouval kupředu,“ pokračoval český reprezentační kouč. Ježek i přes dnes až dvanácté místo se v průběžném pořadí udržel mezi nejlepšími a patří mu čtvrté místo, Hanákové patří osmá pozice.

1. van Anrooijová 51:44, 2. Pietersová +37, 3. van Empelová +54, 4. Brandová +1:46, 5. Alvaradová +2:10, 6. van der Heijdenová (všechny Niz.) +2:27, …25. Zemanová -1 kolo, 39. Hladíková, 40. Kopecky obě -2 kola, 46. Jeřábková, 48. Vaníčková (všechny ČR) obě -3 kola.

Pořadí po 12 závodech:

1.van Empelová 355, 2. Pietersová 320, 3. van Anrooijová 239, 4. van der Heijdenová 207, 5. Alvaradová 203, 6. Betsemaová (Niz.) 181, …27. Zemanová 42, 53. Hladíková 14, 67. Kopecky 7, 86. Jeřábková 1.

1. van Aert (Belg.) 58:49, 2. M. van der Poel (Niz.) +1:23, 3. L. Sweeck +1:31, 4. M. Vanthourenhout +2:02, 5. Hermans (všichni Belg.) +2:08, 6. van der Haar (Niz.) +2:17, …16. Boroš +4:06, 22. A. Ťoupalík +5:37, 36. Hula -3 kola, 40. Říman -4 kola, Štybar (všichni ČR) nedokončil.

1. L. Sweeck 333, 2. M. Vanthourenhout 309, 3. Iserbyt (Belg.) 249, 4. van der Haar 246, 5. Vandeputte (Belg.) 210, 6. M. van der Poel 168, …17. Boroš 86, 50. Štybar 9, 64. A. Ťoupalík 4, 67. Říman 4.

Juniorky:

1. Molengraafová (Niz.) 39:20, 2. Geryová (Fr.) +1:27, 3. I. Holmgrenová (Kan.) +1:35, …8. Hanáková +2:54, 23. Douděrová +7:06, 29. Nováková +9:02.

1. Bixiaux (Fr.) 41:36, 2. Corsus (Belg.) +16, 3. van den Eijnden (Niz.) +18, …12. Ježek +1:54, 17. Samec +2:09, 20. Hojka +2:24, 35. Kuba +4:08, 45. Šumpík +5:27, 56. Faltýnek (všichni ČR) -1 kolo.

Muži U23:

1. Nys 47:15, 2. W. Meeussen (oba Belg.) +8, 3. del Grosso (Niz.) +24, …21. M. Kopecký +3:58, 28. Fiala +5:40, 36. Jindřich +6:21, 37. Černý +6:53, 40. Kerl (všichni ČR) – 1 kolo.