Paracyklistika

Časovky v Elzachu byly velkým úspěchem pro české barvy – Ivo Koblasa bral stříbro!

Ve čtvrtek začal v Elzachu druhý díl Světového poháru UCI v para cyklistice. Na programu byly časovky a těšit jsme se mohli třeba na Kateřinu Antošovou (WH3), která dokončila závod na vynikajícím 5.místě v čase 35:20. První závod v kariéře na mezinárodní scéně čekal také Kateřinu Smolnou (WT1), která senzačním výkonem 38:21 vybojovala druhou pozici. Katka se bohužel nedočkala medailového ceremoniálu, protože jí doposud nebylo umožněno absolvovat mezinárodní klasifikaci.

Výkon Katky Antošové shrnuje reprezentační trenér Lukáš Petr: „Katka Antošová nám udělala obrovskou radost. Potvrdila, že stále patří do širší světové špičky a věříme, že se brzyopět dočká medaile.

Obrovskou porci smůly si vybral Patrik Jahoda (MH1). Patrik z technických důvodů nemohl do závodu časovky nastoupit a nastoupí až v sobotu do silničního závodu.

V pátek se v Elzachu pokračovalo časovkami ostatních kategorii – suverénně nejlépe dopadl Ivo Koblasa (MC2), který v náročné, vrchařské časovce, která má bezmála 20km při neustálém stoupání urval pro Českou republiku fantastickou stříbrnou medaili! Ivo tedy potvrdil pověst špičkového vrchaře a po 3letém medailovém půstu na Světovém poháru dokázal v Elzachu potěšit fanoušky české cyklistiky, když vystoupal na horu Silberberg(1005m) ve druhém nejrychlejším čase v kategorii MC2 – 39:16, zaostal pouze 53 sekund za vítězem Eckhardem ze Španělska.

Výkon Iva okomentoval jeho otec a manažer v jedné osobě – Ivo Koblasa starší – takto: „Ivo na svoji oblíbenou časovku poctivě trénoval v kopcích Vysočiny a přál si navázat na 3. místo, které na stejné trati vybojoval na světovém poháru v roce 2015. Vůči roku 2015 opět výrazně narostla konkurence, proto si realizační tým stanovil za úspěch umístění do 5. místa. Ivo nastoupil do této časovky na úplně novém speciálu Duratec, který převzal toto úterý. Ukázalo se, že kombinace Ivových tempařských schopností a časovkářského speciálu do kopců je dnes tou nejlepší kombinací. Ivo postupně dojížděl své největší soupeře, aby do cíle prolétl na neuvěřitelném 2. místě.

Z úspěchu Iva se těšil také reprezentační trenér Lukáš Petr: „Vím, že Ivo přesně tento typ kopců umí. Několikrát jsem se o tom přesvědčil na soustředění v Chorvatsku, kde měl možnost srovnání s juniorskou reprezentací. Bylo tedy jasné, že když dobře naladí formu a bude mít svůj den, můžeme od něj čekat neobvyklý výkon. Jsem rád, že Ivo potvrdil, že stále patří do absolutní špičky.

Páteční časovky se také účastnil paralympionik Tomáš Mošnička (MH3) – obsadil konečné 27. místo v čase 1:01:26. Zkušenosti sbíral také František Kubínek (MC3), který dojel dvacátý v čase 54:19.