Český prapor opět držely juniorky

Předposlední díl seriálu Světového cyklokrosového poháru ve francouzském Flamaville opět ukázal, že české naděje před blížícím se mistrovstvím světa v USA budou především naše juniorky. Dnes opět čtyři z nich skončily v elitní desítce a Kateřina Hladíková se prosadila na stupně vítězek, když skončila třetí.

Výborně ale jely i další – Eliška Hanáková skončila šestá, Julia Kopecky osmá a Vanda Dlasková uzavřela první desítku. „Špatný start měly Hanáková a Dlasková, ale pak se posouvaly dopředu. Hodně dobrý závod zajela Hladíková, přestože v týdnu ani moc netrénovala. Celý závod si hlídala pozici, takticky jela také dost dobře, na dvě nejlepší neměla,“ řekl reprezentační trenér Petr Klouček.

„Jsem spokojená dost. Sice nejelo tolik holek, ale konkurence byla silná, ty nejlepší tady byly. V týdnu jsem měla nějaké střevní problémy a trošku mi došlo, ale nohy byly dobrá. Jsou to mé první stupně vítězek, tak jsem nadšená,“ řekla Hladíková, která zatím byla nejlepší v Táboře na čtvrtém místě.

I v celkovém pořadí jsou všechny čtyři naše závodnice v první desítce Hladíková (6.), Hanáková (7.), Kopecky (9.) a Dlasková (10.). Seriál vyhrála dnešní vítězka Leonie Bentveldová z Nizozemí.

Již šestým prvenstvím potvrdil celkové vítězství v seriálu Belgičan Eli Iserbyt, který vyhrál před svými krajany Toonem Aertsem a Michaelem Vanthourenhoutem. Čeští jezdci, stejně jako řada dalších, tentokrát dali přednost před závodem přípravě na světový šampionát.

Závod žen vynechala řada závodnic z popředí průběžného pořadí seriálu SP včetně dvojice nejlepších Nizozemek Lucindy Brandové a Denise Betsemaové, z nichž ta první si již s předstihem zajistila celkové prvenství v SP. I tak Nizozemky kralovaly a své úspěšnější kolegyně zastoupily na nejvyšších příčkách Fem van Empelová a Puck Pietersová, když i o svém druhém triumfu v současném seriálu rozhodla prvně jmenovaná až v závěrečném spurtu a na stupně pro trio nejlepších je doprovodila Maďarka Kata Blanka Vasová.

Podruhé se do bodované pětadvacítky dostala česká šampionka Kristýna Zemanová, která si osmnáctým místem vyjela své osobní maximum a mezi závodnicemi kategorie do 23 let skončila čtvrtá.

Mezi juniory potvrdil své dosavadní výsostné postavení David Haverdings z Nizozemí, který ani ne čtvrtém dílu SP nenašel přemožitele. Z našich krosařů byl nejlepší Ondřej Novotný, ale cílem projel až čtrnáctý, zatím nejlepší Čech v seriálu Václav Ježek měl v prvním kole dva pády a obsadil až 24. místo, celkově skončil dvanáctý. „Asi jsme od kluků čekali více, ale na jejich omluvu lze říci, že mají po náročném soustředění,“ byl stručný Klouček.

Mezi nejlepší se neprosadili ani jezdci U23, nejlepší z nich byl Matěj Stránský na osmnáctém místě, zvítězil Belgičan Emiel Verstrynge.

Juniorky:

1. Bentveldová (Niz.) 39:03, 2. Corviová (It.) +3, 3. Hladíková +33, …6. Hanáková obě +1:12, 8. Kopecky +1:38, 10. Dlasková +2:23, 22. Jeřábková (všechny ČR) +4:42.

1. Haverdings (Niz.) 2:16, 2. Leseuer (Fr.) +1:11, 3. Paletti (It.) +1:19, …14. Novotný +2:44, 15. Hojka +2:49, 24. Ježek (všichni ČR) +5:09.

Muži U23:

1.Verstrynge (Belg.) 48:53, 2. Kamp +3, 3. Hendrikx (oba Niz.) +25, …18. Stránský +3:10, 21. Fiala +4:02, 27. Jindřich (všichni ČR) +5:31.

1. van Empelová 53:39, 2. Pietersová (obě Niz.) stejný čas, 3. Vasová (Maď.) +23, 4. van der Heijdenová (Niz.) +1:29, 5. Persicová (It.) +1:33, 6. H. Clauzelová (Fr.) +1:50, …18. Zemanová (ČR) +4:58.

Průběžné pořadí (po 14 závodech):

1. Brandová 402, 2. Betsemaová (obě Niz.) 343, 3. Pietersová 325, 4. van Empelová 293, 5. van Anrooijová 216, 6. Vosová (obě Niz.) 214, …32. Nash (ČR) 24, 39. Zemanová 14.

1. Iserbyt 1:01:51, 2. Toon Aerts +59, 3. M. Vanthourenhout +1:12, 4. L. Sweeck (všichni Belg.) +1:39, 5. Kühn (Švýc.) +1:44, 6. Adams (Belg.) +1:46.

1. Iserbyt 445, 2. M. Vanthourenhout 335, 3. Toon Aerts 327, 4. Hermans (Belg.) 280, 5. van der Haar 251, 6. van Kessel (oba Niz.) 220, …26. Boroš 50, 65. Paprstka 5, 68. Vaníček 4, 69. Petruš (všichni ČR) 3.