Tři čeští junioři v Top Ten na cyklokrosovém SP v Namuru

Již jedenáctý díl Světového poháru cyklokrosařů v belgickém Namuru přinesl z českého pohledu radost ze závodů juniorských kategorií. Hned dvě mladé závodnice Eliška Hanáková a Kateřina Hladíková a také Václav Ježek se dostali do elitní desítky výsledkové listiny. Mezi muži skončil Michael Boroš šestnáctý, v elitních kategoriích kralovali Michael Vanthourenhout z Belgie a Nizozemka Lucinda Brandová.

Jedenáctému dílu SP vládli domácí jezdci a ženy Nizozemí. Již pátým Belgičanem, který vyhrál v letošním ročníku, se stal M. Vanthourenhout. Po sedmileté nadvládě jezdců Beneluxu ve Světovém poháru, kterou v sobotu v nizozemském Rucphenu narušil Brit Thomas Pidcock, to dlouho vypadalo na jeho další prvenství. Po startu se na čele usadili favorizovaní jezdci Belgie Toon Aerts, Quinten Hermans, Eli Iserbyt a M. Vanthourenhout, zatímco Pidcock, startující ze druhé řady, se na čelo musel dotáhnou ze druhé desítky pořadí.

Slušně odstartoval i Boroš, zatímco Petruš byl v prvním kole až v páté desítce. Ve druhém okruhu nastoupil soupeřům Toon Aerts a ti mu překvapivě dovolili získal čtvrtminutový náskok. To již ve stíhací skupině byl i Pidcock. Ve čtvrtém kole potkal Toona Aertse defekt zadního kola, Hermans měl zase v depu problémy s tretrou a do čela závodu se tak poměrně snadno dostal Pidcock.

Ovšem ani on se problémům nevyhnul. V následujícím okruhu měl pád a to se na něm projevilo ztrátou jistoty a před něj se dostal M. Vanthourenhout. Ten jel dnes velice dobře, zbytečně neriskoval, ale jel konstantní tempo a svůj náskok si bezpečně pohlídal a po jednom druhém a třech třetích místech se dočkal letos prvenství.

Boroš se v polovině závodu posunul dokonce na 13. místo a na elitní desítku mu chybělo jen několik vteřin. V závěru ale trochu zpomalil a před něj se dostali tři jezdci, přesto 16. místo je jeho druhým nejlepším letošním výsledkem, když lepší byl čtrnáctý pouze v Zonhovenu.

Po druhém místě v sobotu Rucphenu již dnes Brandová svůj letošní čtvrtý triumf vybojovala a navíc naprosto suverénním způsobem, když prakticky celý závod jela osamoceně na čele závodu a na této trati vybojoval čtvrté prvenství v řadě. Za ní stejně celý závod jezdila osamoceně Denise Betsemaová, ale na menší jak čtvrtminutový odstup se nedostala.

Nizozemský triumf završila třetím místem Puck Pietersová. Brandová si opět pojistila vedení v průběžné klasifikaci seriálu, v němž vede o 23 bodů před Betsemaovou. Dvě české závodnice na startu skončily hluboko v poli poražených. S náročným okruhem si vůbec nedokázaly poradit a obě byly po třech kolech odvolány ze závodu a klasifikovány až v páté desítce.

Z kvarteta juniorek nejlépe odstartovala Vanda Dlasková, ale v prvním kole měla problémy se sedlem, musela do depa a ztratila přibližně deset míst. Relativně špatně vyrazila naopak do závodu Eliška Hanáková a v prvním kole se pohybovala kolem patnáctého místa. Ovšem v dalším průběhu závodu se posouvala kupředu a vybojovala naše nejlepší umístění v podobě šestého místa. Pěkný závod zajela i Kateřina Hladíková. I ona po nepřesvědčivém startu pořadím stoupala na konečnou osmou pozici. To ji společně se čtvrtým místem z Tábora vyneslo po dvou startech v průběžné klasifikaci SP výborné šesté místo.

„Celkově jsem spokojen, ale myslím, že to mohlo být dokonce ještě lepší. Škoda, že to byl relativně krátký závod, protože holky pořadím stoupaly a umístění si mohly ještě vylepšit, řekl reprezentační kouč Petr Klouček. Trochu více asi čekal od juniorů. „Z nich dobře odstartoval Václav Ježek, který jezdil v první pětce, ale pak trochu ztratil, přesto umístění v první desítce je slibné. Mistr republiky František Hojka měl špatný start a byl až v závěru čtvrté desítky,“ dodal Klouček.

Závod juniorek byl jasnou záležitostí vítězky z Tábora Zoe Backstedové z Británie, stejně jako ona je na tom mezi juniory nizozemský mladík David Haverdings, Ježek ta ním zaostal o 1:44.  Závod jezdců kategorie U23 se stal jasnou záležitostí Pima Ronhaara z Nizozemí. Čeští jezdci na nejlepší nestačili a nejlepší z nich Matěj Stránský obsadil až dvaadvacáté místo.

Juniorky:

1. Backstedová (Brit.) 37:02, 2. Bentvedová (Niz.) +1:11, 3. Corviová (It.) +1:27, 4. Halterová (Švýc.) +1:33, 5. Molengraafová (Niz.) +1:36, 6. Hanáková +2:14, …8.  Hladíková +2:46, 12. Kopecky +3:08, 14. Dlasková (všechny ČR) +3:31.

1.Haverdings (Niz.) 38:48, 2. de Moyer (Belg.) +1:06, 3. Lequet +1:08, 4. Leseuer (oba Fr.) +1:12, 5. Greensill (Brit.) +1:16, 6. Vandenberghe (Belg.) +1:35, …9. Ježek +1:44, 19. Hojka +3:02, 33. Černý +4:29, 43. Samec (všichni ČR) +5:24.

Muži U23:

1. Ronhaar (Niz.) 52:52, 2. Vandeputte (Belg.) +28, 3. Hendrikx (Niz.) +37, 4. Verstrynge (Belg.) +46, 5. Mason (Brit.) +1:02, 6. Michels (Belg.) +1:22, …22. Stránský +4:29, 33. Říman +6:12, 35. Fiala +6:36, 36. Jindřich (všichni ČR) +7:19.

1. M. Vanthourenhout (Belg.) 59:28, 2. Pidcock (Brit.) +36, 3. Toon Aerts +51, 4. Hermnans +1:38, 5. Iserbyt +2:01, 6. Soete (všichni Belg.) +2:06, …16. Boroš +3:48, 37. Petruš (oba ČR) -1 kolo.

Pořadí po jedenácti závodech:

1. Iserbyt 358, 2. M. Vanthourenhout 268, 3. Toon Aerts 251, 4. Hermans 240, 5. van der Haar 210, 6. van Kessel (oba Niz.) 181, …24. Boroš 43, 57. Paprstka 5, 60. Vaníček (oba ČR) 4, 63. Petruš 3.

1. Brandová 53:07, 2. Betsemaová +20, 3. Pietersová +1:16, 4. van Empelová +1:31, 5. Alvaradová (všechny Niz.) +1:34, 6. H. Clauzelová (Fr.) +1:41, …54. Štěpánová, 55. Vaníčková (obě ČR) obě -2 kola.

1.Brandová 322, 2. Betsemaová 299, 3. Pietersová 245, 4. van Empelová 217, 5. van Anrooijová 177, 6. Vosová (všechny Niz.) 172, …30. Nash 24, 47. Zemanová (obě ČR) 6.